Nové elektromobily už nebudú len pre nadšencov

Zdroj: Elektromobily/TASR

Výkonný riaditeľ americkej spoločnosti Tesla Motors, Elon Musk, dnes predstavil dlho očakávanú lacnejšiu verziu elektromobilu – Model 3.

Revolučný model za 35 tisíc dolárov má sprístupniť autá na elektrický pohon širšej verejnosti. Náklady na kúpu predchádzajúcich modelov od Tesla Motors boli asi dvojnásobne vyššie.

Okrem nižšej ceny má zákazníkov potešiť aj dlhší dojazd. Nový elektromobil prejde na jedno nabitie 346 kilometrov, drahšie modely budú mať dojazd ešte dlhší.

Minulý rok predala americká automobilka približne 50 tisíc elektrických áut. Vďaka dostupnejším modelom plánuje do roku 2020 predaj zvýšiť až na 500 tisíc ročne.

Hoci Model 3 začne Tesla predávať až v roku 2017 už pred dnešným odhalením spoločnosť zaznamenala približne 115 tisíc predobjednávok, pričom za rezerváciu auta museli nadšenci zaplatiť približne 1 000 dolárov.

Nový prírastok do Tesla rodiny plánuje spoločnosť vyrábať najmä v domácej Kalifornii. V budúcnosti sa však výroba možno výroba presunie aj na Slovensko.

Pred týždňom odchádzajúci minister hospodárstva Vazil Hudák na tlačovej konferencii potvrdil, že rezort v súčasnosti rokuje s ďalšími dvoma automobilkami, ktoré by mali záujem vyrábať na Slovensku. Jedna z nich má byť práve aj americká Tesla. Podrobnosti však nezverejnil.

Zmena trendov?

Tzv. plug-in autá tvoria dnes iba 1 % svetového automobilového trhu. Dôvodom je najmä stále vysoká cena batérií, krátky dojazd či nedostatočná sieť nabíjacích staníc.

Tesla plánuje predaj podporiť aj rozšírením siete supernabíjačiek, ktorých počet chce zvýšiť až na 7200. Minulý rok jeden zo Superchargerov spoločnosť umiestnila aj neďaleko Zvolena. Vozidlo dokáže naplno nabiť za menej ako 75 minút.

Batérie tvoria stále významnú časť nákladov na elektromobil. Americká spoločnosť investuje približne 5 miliárd dolárov do nového výrobného závodu, ktorý by mal znížiť ich cenu o takmer 30 %.

Analýza Bloomberg New Energy Finance (BNEF) predpokladá, že cena batérií pre elektromobily do roku 2030 výrazne poklesne. Len minulý rok sa ich cenu vďaka nových technológiám podarilo znížiť o 35 %.

Celkové náklady spojené s vlastníctvom elektrického vozidla by už do roku 2025 mohli byť nižšie ako náklady spojené s vlastníctvom dieselových a benzínových áut.

Čítajte aj: Do 10 rokov budú elektrické autá lacnejšie ako tie konvenčné

Napriek tomu, že OPEC predpovedá, že predaj elektromobilov nepresiahne 1 % ani v roku 2040, podľa najnovšej analýzy BNEF by mohlo mať  „zástrčku“  v tom istom roku až 35 % novo vyrobených áut.

Po vzore Tesly chystajú v budúcom roku nové, lacnejšie  elektrické modely aj Chevrolet, Hyundai či Nissan. BNEF predpokladá, že sa čoskoro pridajú aj iné automobilky a technologické firmy. Za 20 rokov mali tak mohli byť na trhu elektrické autá za menej ako 22 tisíc dolárov.