Po elektromobiloch dostanú Nemci dotácie aj na nabíjačky

VW, Parížsky autosalón

Prezentácia VW na parížskom autosalóne. FOTO-TASR/AP

O dotáciu bude môcť požiadať každý – samosprávy, firmy aj jednotlivci.

Nemecko získalo od Európskej komisie povolenie dotovať nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické vozidlá. Európska exekutíva v pondelok 13. februára rozhodla, že nemecká štátna pomoc nenaruší súťaž na trhu. Rozhodnutie naznačuje, aké dotačné schémy sú prijateľné pre Komisiu v ďalších členských štátoch.

Pre nemeckých fanúšikov elektromobility prichádza v čase, keď poľavuje záujem o dotácie na kúpu áut.

Komisia: Trh potrebuje stimuly

„Elektrické vozidlá môžu poskytnúť skutočné výhody pre spoločnosť tým, že znížia škodlivé emisie a hluk,“ odôvodnila rozhodnutie komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

„Nemecká podporná schéma bude motivovať spotrebiteľov a podniky k využívaniu elektrických vozidiel.“

Štát vyčlenil 300 miliónov eur pre obdobie štyroch rokov. Dotácie bude možné získať pre štandardné aj vysokorýchlostné nabíjacie stanice.

Podmienkou udelenia podpory je, aby elektrina pochádzala z obnoviteľných zdrojov energie.

„Očakávame, že toto podporné opatrenie povzbudí investície na trhu, ktorý stále potrebuje stimuly pred tým, ako môže fungovať sám,“ uvádza tlačová správa Komisie.

Nemecko chce milión e-áut v roku 2020

Nemecké ministerstvo dopravy udelí 200 miliónov eur pre vybudovanie 5 000 rýchlonabíjacích staníc (S-NIS). Zvyšných 100 miliónov eur je určených pre 10 000 štandardných nabíjačiek (N-LIS).

V roku 2015 sa podľa štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry nachádzalo v Nemecku vyše 5 000 pomalých aj rýchlych nabíjačiek.

Lobby distribútorov elektrickej energie BDEW tvrdí, že krajina bude v roku 2020 potrebovať 70 000 štandardných a 7 000 rýchlonabíjacích čerpadiel, píše agentúra Platts.

Tento cieľ je v súlade s vládnou stratégiou uviesť do roku 2020 na cesty 1 milión osobných e-áut, ktoré budú predstavovať 2 percentá všetkých osobných vozidiel.

V roku 2015 ich po Nemecku jazdilo približne 50-tisíc.

Miliarda eur na podporu elektromobility

Záujem nemeckých zákazníkov o dotácie na kúpu elektromobilov však mierne ochabuje.

Dotačnú schému naštartovala vláda v polovici minulého roka. Po várke 2 000 žiadostí v prvom mesiaci sa ich počet v nasledujúcich mesiacoch výrazne znížil.

Od júla do decembra dostal štát celkovo 9 000 žiadostí, uvádza portál Electrek.

Väčšina zákazníkov chcela peniaze na čisto elektrické vozidlá (4 000 na kus), menšina na plug-in hybridy (3 000 na kus). Polovica dotácií smeruje na účty firiem, polovica jednotlivcom.

Nemeckí daňoví poplatníci zaplatia za podporu elektromobility miliardu eur. Na kúpu vozidiel smeruje 600, na infraštruktúru 300 a na nákup áut pre štát 100 miliónov eur.