Po Holanďanoch zvažujú zákaz spaľovacích motorov aj Nóri

Tesla Model S na pekinskom autosalóne. Zdroj: TASR/AP (Mark Schiefelbein)

„Aká úžasne parádna krajina!“ tešil sa šéf Tesla Motors Elon Musk na Twitteri. Reagoval tak na správy, že Nórsko zvažuje v roku 2025 zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom.

O dohode, ktorú mali dosiahnuť nórske vládne strany, informovali minulý týždeň noviny Dagens Næringsliv, od ktorých správu prebral blog Electrek. Hoci dve zo štyroch koaličných strán zákaz odmietli potvrdiť, naplánovaný je aj v strategickom dokumente ministerstva energetiky.

Zákaz fosílnych palív v nových automobiloch od roku 2025 už schválila dolná komora holandského parlamentu. Teraz ho prerokúva Senát.

Spolupráca s Teslou

Červená pre fosílne palivá hrá Elonovi Muskovi samozrejme do kariet. V Nórsku patrí jeho elektrické auto Tesla Model S medzi najpredávanejšie autá vôbec. Nie náhodou.

Čítajte aj: Podpíšu Parížsku dohodu, pre Slovensko budú výzvou emisie z dopravy

Najnovší impulz pre elektromobilitu je súčasťou partnerstva, ktoré nórska vláda uzatvorila s Teslou. Tá sa už podieľa na zlepšovaní energetickej efektívnosti v krajine.

„Nórsko bolo vždy veľmi dôležité pre Teslu a myslím, že je to fér len, ak firma tiež niečo ponúkne na oplátku,“ cituje ministra ropy a energetiky Torda Liena agentúra Nasdaq.

Raj pre elektromobily

Elektromobilom sa však v Nórsku darí vo všeobecnosti. Podľa štatistík Asociácie európskych výrobcov automobilov bolo v tejto škandinávskej krajine zaregistrovaných vlani až 33 721 nových elektrických vozidiel. Oproti roku 2014 išlo o nárast o 71 percent.

Ak by bolo Nórsko členom EÚ, umiestnilo by sa na druhom mieste. Viac nových elektromobilov zaregistrovalo v roku 2015 len Holandsko (43 441). Slovenské úrady priradili značky len 66 elektrickým vozidlám.

Čítajte aj: Rezort životného prostredia zvažuje nižšie dane pre elektromobily

Nórsko má najvyšší počet elektromobilov. Hoci veľkosťou obyvateľstva (približne päť miliónov) sa podobá Slovensku, na jeho cestách sa pohybuje až 100-tisíc plug-in vozidiel (nabíjateľných z elektrickej siete).

Ťažia ropu a plyn

„Jedno z troch áut registrovaných v Nórsku v marci, bol plug-in. Bude zaujímavé sledovať, čo s číslami urobí, keď do krajiny začnú dodávať Tesla Model 3,“ pýta sa portál CleanTechnica.

Jedným z dôvodov je aj vysoký príjem obyvateľov. Elektromobily sú bez dotácií bežne drahšie ako autá so spaľovacím motorom.

Čítajte aj: Nemci majú dostať päťtisíc eur, ak si kúpia elektrické auto

Medzi hlavné zdroje nórskych príjmov, ktoré umožňujú investície do elektromobilov, patrí paradoxne ťažba ropy a plynu. Podľa údajov z roku 2013 patrí Nórsku druhá priečka medzi dovozcami oboch surovín do EÚ.

Čítajte aj: Nedostatok benzínu vo Francúzsku povzbudil predajcov elektromobilov