Šefčovič verí, že nový prezident nezruší Obamov záväzok ku klimatickej dohode

Šefčovič, Trump

Maroš Šefčovič. FOTO-TASR

Európska únia verí, že kvalita strategických vzťahov medzi Európou a Spojenými štátmi pomôže prekonať všetky problémy, ktoré vyplývajú z globalizovaného sveta. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v súvislosti s prezidentskými voľbami v USA, v ktorých zvíťazil Donald Trump.

Slovenský eurokomisár v rozhovore pre TASR pripomenul, že exekutíva EÚ akceptuje rozhodnutie amerických voličov, najvyšší predstavitelia eurokomisie budúcemu prezidentovi už aj zablahoželali a predseda EK Jean-Claude Juncker spolu s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom pozvali Trumpa do Bruselu na summit EÚ-USA.

Reálne dopady až v polovici roka 2017

“Uvidíme, akým spôsobom bude nová administratíva pristupovať k viacerým oblastiam spolupráce. Sme presvedčení, že tá tradícia a desaťročia spolupráce umožnia, aby kvalitná spolupráca, akú sme mali doteraz, pretrvávala aj naďalej,” uviedol Šefčovič.

Internetový denník EUobserver upozornil, že EÚ začne reálne pociťovať vplyv novej vlády vo Washingtone až v polovici roka 2017, keďže Trumpovi chvíľu potrvá, kým po januárovej inaugurácii naplno rozbehne svoj vládny aparát.

Šefčovič naznačil, že kontakty medzi EÚ a novou vládou vo Washingtone budú neustále prebiehať, pretože ide o strategických partnerov. Podľa jeho slov je vo svete veľa problémov, kde musíme hľadať spoločné riešenia, čo nás bude motivovať k strategickej spolupráci.

Elektromobily aj LNG

Šefčovič, ktorý má v eurokomisii na starosti projekt Energetickej únie, úzko spolupracoval s doterajším americkým ministrom pre energetiku Ernestom Monizom.

Spresnil, že išlo aj o praktické projekty, ako je štandardizácia elektromobilov, čo je vec budúcnosti, ktorá je rovnako dôležitá pre USA i pre EÚ. Zároveň pripomenul, že USA chcú aj naďalej využívať svoj potenciál bridlicového plynu na vývoz do Európy, ktorá je najväčším trhom pre dovoz energií. Ani v tejto oblasti by nemalo dôjsť k zmenám.

EÚ podľa Šefčoviča verí aj tomu, že Trump ako budúci prezident nezruší americké záväzky spojené s Parížskou dohodou zameranou na boj proti klimatickým zmenám, ktorej prijatie Brusel považuje za svoj diplomatický úspech.

Parížska dohoda je v záujme USA

“Aj vzhľadom na to, koľko prírodných katastrof postihlo Spojené štáty v posledných rokoch, keď väčšina z nich bola zapríčinená klimatickými zmenami, veríme, že nová administratíva bude rešpektovať všetky záväzky, ktoré Amerika dala v tejto oblasti,” dodal Šefčovič.

Na otázku TASR, či nehrozí zablokovanie tejto dohody, ako to Trump pred voľbami sľuboval, eurokomisár upozornil, že mnohé z týchto vyhlásení odzneli počas napätej a dramatickej predvolebnej kampane.

“Po ustanovení novej administratívy, keď sa dajú na stôl všetky pre a proti, tak verím, že aj nová administratíva uzná, že Parížska dohoda bola historickým míľnikom, že prebieha jasná mobilizácia svetovej komunity za boj proti klimatickým zmenám a že je aj v záujme Ameriky túto dohodu rešpektovať a hľadať spoločný postup, ako bojovať s klimatickými zmenami,” skonštatoval Šefčovič.

Dokončenie rokovaní o TTIP je možné

Podpredseda EK priznal, že ďalším zo sporných bodov pre Trumpov kabinet vo vzťahu k EÚ bude Transatlantická obchodná a investičná dohoda (TTIP), proti ktorej sa republikánsky kandidát staval od začiatku svojej kampane.

“V Európskej komisii sme robili veľmi podrobné analýzy o tom, aký prínos by mohla mať dohoda medzi dvoma najväčšími ekonomikami na svete. Ekonomické plusy boli jednoznačné a aj napriek tomu doterajšie rokovanie boli veľmi ťažké,” opísal situáciu Šefčovič.

Zdôraznil, že európska strana vychádzala pri rokovaniach s Američanmi zo svojich vysokých štandardov kvality a ochrany, ktoré chce zachovať. A hoci na niektoré otázky sú rôzne názory, na európskej strane podľa neho vládne presvedčenie, že dokončenie rokovaní o TTIP je pri dobrej politickej vôli možné.

“Budeme si musieť počkať, aké bude stanovisko novej americkej administratívy, a podľa toho sa zariadime,” uzavrel Šefčovič.

Juncker chce vysvetlenia

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes oznámil, že potrebuje od novozvoleného prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa dodatočné vysvetlenia o témach, ako sú medzinárodný obchod, klimatické zmeny a vzťahy s NATO. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

“Chceli by sme vedieť, ako chce pokračovať v oblasti globálnej obchodnej politiky,” povedal Juncker počas ekonomického fóra v Berlíne, na ktorom sa zúčastňuje v mene exekutívy EÚ. Šéf eurokomisie zároveň dodal, že Európania by sa od Trumpa chceli takisto dozvedieť aj jeho zámery týkajúce sa Severoatlantickej aliancie a to, ako si predstavuje politiku v oblasti klimatických zmien.

“Tieto záležitosti musia byť vyriešené v najbližších niekoľkých mesiacoch,” dodal šéf EK na adresu budúceho prezidenta USA.

S odkazom na Transatlantickú obchodnú a investičnú dohodu (TTIP), proti ktorej sa Trump jasne vymedzil, Juncker uviedol, že neočakáva, že rokovania o tejto obchodnej dohode budú dokončené v nasledujúcich dvoch rokoch.