Slovensko sa chce vyhnúť žalobe pre znečistené ovzdušie

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla. [Twitter NK]

Štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla avizuje dotácie na výmenu kotlov za 30 miliónov eur a podporu elektromobility. 

Aktualizované o ďalšie vyjadrenie Norberta Kurillu.

Slovensko prijíma maximum opatrení, aby sa vyhlo súdnej žalobe zo strany Európskej komisie pre normy upravujúce čistotu ovzdušia.

Uviedol pre TASR štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla (nom. Most-Híd) v rámci pracovného fóra v Bruseli zameraného na preskúmanie a zdokonalenie smerníc EÚ o kvalite ovzdušia.

Dialóg s Komisiou pokračuje

Kurilla v utorok 15. januára na pracovnom fóre v Bruseli vystúpil ako jediný pozvaný hosť zastupujúci členské krajiny EÚ. Pracovné stretnutie, ktoré pripravilo Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre životné prostredie, sa podľa jeho slov týkalo hodnotenia výkonnosti smerníc v oblasti kvality ovzdušia.

Bol to v poradí už druhý dialóg s dotknutými stranami, ktoré pripravili odborníci z Komisie. Jeho hlavným cieľom bolo zhodnotiť účinnosť platnej európskej legislatívy, jej nastavenia a pridanú hodnotu.

EÚ v roku 2019: Ukáže sa cena boja proti plastom a emisiám

Na základe novej európskej legislatívy sa členské štáty vrátane Slovenska púšťajú do zápasu s plastovým odpadom, špinavým ovzduším a emisiami. Ten budú sprevádzať vyššie ceny výrobkov a energií, ale aj väčší dôraz na elektromobilitu.

V praxi to znamená zistiť, či EÚ vie súčasnými opatreniami dosiahnuť prísne ciele pre kvalitu ovzdušia stanovené pre rok 2020 a ako treba za týmto účelom regulovať do budúcnosti sektor dopravy, vykurovania domácností, energetiky, poľnohospodárstva, ale aj energetickú účinnosť budov.

Kurilla upozornil, že odborníci už teraz vedia, že treba posilniť najmä opatrenia ktoré sa týkajú pozaďového znečistenia, čiže znečistenia ovzdušia jemnými prachovými časticami PM2,5 a PM10. Dodal, že len málo členských krajín dokáže dosiahnuť pokrok v tejto oblasti už do roku 2020. Výsledkami pracovného fóra bude správa, ktorou sa bude zaoberať Komisia.

Pred rokom, v januári 2018, bolo deväť členských krajín, vrátane Slovenska, predvolaných „na koberec“ do Európskej komisie. Dôvodom bol zlý stav čistoty ovzdušia v týchto krajinách. Voči šiestim krajinám Komisia z tohto dôvodu podala žalobu na Súdnom dvore EÚ, Slovensku sa vďaka podarilo žalobe vyhnúť.

Dotácie na nové kotly

„Komisia momentálne prehodnocuje všetky kroky Slovenska. Či sú dostatočne vhodné na to, aby sme vedeli dosiahnuť národné ciele pre rok 2020, čo sa týka najmä emisií dusíka, síry a pozaďového znečistenia časticami PM2,5 a PM10,“ opísal situáciu Kurilla.

Slovensko podľa neho prijíma opatrenia v oblasti kvality ovzdušia, ktorými chce dokázať, že je na správnej ceste. „Táto téma bola po dlhé roky zanedbávaná a teraz, za posledné dva – tri roky, sa snažíme dobiehať obdobie predošlých desiatich rokov. Dúfame, že sa ním podarí partnerov z Bruselu presvedčiť,“ opísal situáciu.

Máte problém s meraním kvality ovzdušia a vykurovaním, hovorí euroúradník

Analýza opatrení štátov v oblasti ovzdušia je vo „veľmi pokročilej fáze“, tvrdí generálny riaditeľ Európskej komisie pre životné prostredie DANIEL CALLEJA Y CRESPO. O slabej recyklácii odpadu na Slovensku hovorí, že krajiny s nižšími percentami majú najväčší potenciál rastu.

„Ide o mix opatrení. Veľkou výzvou, ktorá doteraz nebola riešená, je znižovanie emisií z domáceho vykurovania. Chceme zaviesť novú dotáciu na kotle v objeme 30 miliónov eur. Snaha je modernizovať systémy vykurovania a zabezpečiť prechod na čistejšie formy vykurovania,“ vysvetlil Kurilla.

Spresnil, že na Slovensku je v prevádzke okolo 100 tisíc kotlov, ktoré fungujú na tuhé palivo. Už pred rokom v Bruseli upozornil, že v mnohých prípadoch problém vzniká pri vykurovaní za použitia rôznych tuhých palív.

Podľa jeho slov snahou prvej fázy znižovania emisií z vykurovania je výmena aspoň pätiny kotlov na tuhé palivo.

Eurofondy, doprava, elektromobily

Ďalšou veľkou ambíciou pre zlepšenie situácie v tejto oblasti je maximálne využívanie európskych štrukturálnych a investičných fondov na opatrenia, ktoré sa týkajú zlepšenia kvality ovzdušia v rámci priemyslu.

Kurilla za dobrý príklad považuje Košický kraj, kde spoločnosť U.S. Steel aj vďaka eurofondom výrazne investuje a znižuje škodlivé emisie a ich dopad na kvalitu ovzdušia a životné prostredie.

Slovenská elektromobilita dostane injekciu šesť miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva predložilo dlho očakávaný akčný plán pre využívanie elektriny v cestnej doprave. Náklady na rýchlejšie odpisy áut a nabíjačiek, ani ich nákup na ministerstvách nie sú vyčíslené.

V nemenšej miere chcú podľa Kurillu vláda a ministerstvo životného prostredia zakročiť aj v oblasti dopravy, ktorá je tiež vysokým producentom emisií. Pôjde najmä o podporu nákupu elektromobilov a hybridných vozidiel, čo zároveň znamená aj podporu nevyhnutnej infraštruktúry pre tento druh dopravných prostriedkov.

Slovensko chce záväzky k lepšiemu ovzdušiu podľa Kurillu dokázať aj počas konferencie, ktorá sa uskutoční koncom novembra v Bratislave. Organizátorom podujatia, ktoré sa koná raz za dva roky je Európska komisia.

Prvá konferencia sa konala pred dvoma rokmi v Paríži a bola venovaná znižovaniu emisií z dopravy. Centrom pozornosti bratislavskej konferencie bude najmú región strednej a  východnej Európy, lebo riešiť sa budú otázky vykurovania. Na konferencii by sa malo zúčastniť vyše 600 hostí, expertov a aj politických predstaviteľov budúcej Európskej komisie.