Teplo za cenu znečisteného ovzdušia: Ako to zmeniť?

Ilustračný obrázok. [TASR/Jozef Ďurník]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Znečistené ovzdušie: neviditeľný zabijak

Viacerí politici vidia riešenie v dotáciách na výmenu kotlov. Aktivisti však pripomínajú, že efektívnejšie kotle nepomôžu, ak teplo uniká pre nedostatočnú izoláciu.

Domácnosti v členských štátoch Únie spotrebujú podľa Európskej komisie až 80 percent energie na vykurovanie a ohrev vody. V budovách sa tiež využije okolo 40 percent vyprodukovanej elektrickej energie.

Okrem nákladov spojených s výrobou a distribúciou takého množstva energie, má vykurovanie aj ďalší  dôsledok: 50 percent znečisťujúcich tuhých častíc vzniká práve pri výrobe tepla pre európske domácnosti. Na Slovensku je to dokonca viac než 70 percent.

Znečistené ovzdušie spôsobuje podľa  Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) v EÚ každý rok okolo 400 tisíc predčasných úmrtí.

Emisie z vykurovania v posledných rokoch klesli asi o desať percent. Účastníci Európskeho fóra pre čistejšie ovzdušie v Bratislave však trvajú na tom, že sa dá spraviť viac.

Európska agentúra varuje pred kvalitou ovzdušia na Slovensku

Polovica Európanov v mestách je vystavená nadmerne znečistenému vzduchu. Slovensko patrí medzi tri štáty Európskej únie, ktoré nedosiahli cieľ zníženia koncentrácie tuhých častíc PM2,5.

Ťažkosti s kotlami

Kurt Dědič z Ministerstva životného prostredia Českej republiky uznal, že jeho krajina má so znečistením ovzdušia „vážny problém“. Vyzdvihol však prínos dotačnej schémy na výmenu neefektívnych kotlov, ktorú spolufinancuje Európska komisia. Podobnú dotačnú schému nedávno spustil aj slovenský envirorezort.

Český predstaviteľ uviedol, že jeho krajina dostala na výmenu zastaraných vykurovacích zariadení desaťročné prechodné obdobie. V súčasnosti sa totiž v mnohých domácnostiach spaľuje uhlie, drevo alebo dokonca odpad.

Dotácia pokrýva 80 percent nákladov a jej cieľom je do septembra 2022 prispieť k výmene 10 tisíc kotlov. Občania s nízkym príjmom môžu využiť aj bezúročnú pôžičku.

„Vidíme, že to funguje, hlavne pôžičky. Nový štandardný bojler stojí okolo 6 tisíc eur, izolácia zase 10 tisíc eur. Bez pomoci štátu to jednoducho nie je možné,“ povedal Dědič.

Znečisťujúce palivá spaľuje aj 55 tisíc domácností v širšom okolí bulharskej Sofie, uviedla na bratislavskom fóre zástupkyňa primátorky Ioana Hristova. Aj tamojší občania však majú možnosť získať dotáciu na výmenu kotlov. Jedna zo schém má za cieľ vymeniť desať tisíc bojlerov, ďalšia 15 tisíc.

Aktivisti: Kotle nie sú všetko

Katarína Nikodemová zo slovenskej mimovládnej organizácie Budovy pre budúcnosť je však ohľadom dotácií na výmenu kotlov menej optimistická.

Na európskom fóre kritizovala, že slovenská schéma výmeny kotlov v hodnote 35 miliónov eur, nejde ruka v ruke s inými opatreniami ako izolácia budov alebo výmena okien.

„To je to, odkiaľ teplo uniká. Keď propagujeme výmenu kotlov, malo by to byť spojené s  inými opatreniami, aby sa presadzovala pravá podstata, čiže energetická efektívnosť,“ vysvetlila.

Pripomienku zopakoval aj odborník na udržateľnú dopravu Dimitri Vergne. „Výmena kotla v dome, ktorý je zle izolovaný, nie je riešením problému,“ vyhlásil. Ľudia totiž podľa neho potrebujú „vykurovať domácnosti, nie planétu“.

Nikodemová tiež upozornila, že štátne schémy musia byť lepšie komunikované, aby ich mohli využiť bežní ľudia. O dotácii na zatepľovanie zatepluj.sk v kompetencii slovenského ministerstva dopravy a výstavby počuli podľa prieskumu iba dve percentá opýtaných. Využitá bola od roku 2016 len pre 155 domov.

Kvalitu ovzdušia na Slovensku má zlepšiť výmena kotlov aj legislatívne zmeny

Kým ministerstvo pripomína, že kvalita ovzdušia sa zlepšuje, odborník nerozumie, prečo sa do nej neinvestuje viac.

Úspešné zákazy

Hans Bruyninckx z EEA ako príklad dobrej praxe uviedol Írsko.

„Zákaz bitúmenových palív znížil počet predčasných úmrtí. Finančný dopad, spojený s úsporami v rámci zdravotnej starostlivosti, predstavuje 20 miliónov eur. Zákaz bol rozšírený na 25 ďalších miest, kde tiež pomohol znížiť emisie PM10,“ opísal Bruyninckx.

Zlepšenie situácie by mal podľa neho priniesť aj zákaz používania bitúmenového uhlia z roku 2019. „Ak to urobíme správne, o dva roky tu opäť budem hovoriť o klesajúcich trendoch a budeme na správnej ceste,“ konštatoval.

Diskusie o znečistení ovzdušia v EÚ sa nezaobídu bez spomenutia Poľska, ktoré má jednu z najhorších kvalít ovzdušia v celom Únii. Dôvodom je najmä využívanie uhlia sa pri výrobe elektrickej energie aj tepla.

Vo vzduchu však cítiť zmenu. Poľské mesto Krakov od 1. septembra zakázalo spaľovanie tuhých palív v kotloch. Podľa aktivistov sa to stretlo sa s nevôľou niektorých obyvateľov, najmä kvôli vyšším nákladom.

Šéf komisie Európskeho výboru regiónov pre životné prostredie, klimatickú zmenu a energetiku Cor Lamers označil krakovské opatrenie za „skvelý príklad na mieru ušitých riešení“. Dodal, že pre boj za kvalitu ovzdušia je nevyhnutné pri vytváraní politických rozhodnutí zobrať do úvahy povedomie verejnosti o danom probléme.

Väčšina Slovákov sa cíti slabo informovaná o problémoch kvality ovzdušia

Ľudia nebudú podľa aktivistov podporovať boj proti špinavému vzduchu, kým nebudú mať k dispozícii zrozumiteľné údaje. Politikov, ktorí sa do Bratislavy schádzajú na európske fórum, vyzvali na razantné kroky.

Poľský plán

V nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne Poľsko čakajú ďalšie zmeny. Program pre čisté ovzdušie v hodnote niekoľkých miliárd eur, ktorého existencia sa v posledných mesiacoch zdala byť v ohrození, totiž opäť ožil.

Ambiciózna schéma má za cieľ v priebehu nasledujúcej dekády pomôcť zrekonštruovať tri milióny domov a znížiť znečistenie ovzdušia.

Program ohrozilo nedávny rozpor medzi poľskou vládou a európskou exekutívou, ktorej zapojenie je kľúčom k prilákaniu odhadovaných potrebných 30 miliárd eur.

Rokovanie ohrozila debata o tom, ako by mala byť schéma riadená a či by mali byť zapojené súkromné banky. Poľsko chcelo, aby program plynul výhradne cez jeden fond, Komisia však trvala na tom, že pre schému takejto veľkosti bude potrebné aj zapojenie súkromných bánk.

Po nedávnom volebnom víťazstve vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) však nastal obrat  a rozhovory pokračujú. Poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki počas svojej povolebnej reči dokonca oznámil rozšírenie plánov. Okrem toho poľský fond po novom spadá pod klimatické ministerstvo pod vedením Michala Kurtyku, ktorý predsedal 24. klimatickému samitu (COP 24).

Vysoko postavený úradník komisie povedal pre EURACTIV prezradil, že Kurtykovo chápanie medzinárodnej dimenzie klimatickej politiky zvýšilo v európskych inštitúciách optimizmus smerom k Poľsku.

Štátny tajomník Kurilla: Problém znečisteného ovzdušia sa nedá vyriešiť za týždeň

Na ceste k uhlíkovej neutralite sa bude musieť Slovensko vyrovnať s emisiami z ťažkého priemyslu. V medzinárodnej konkurencii mu môže pomôcť uhlíkové clo, hovorí NORBERT KURILLA z envirorezortu.

Protichodné signály

Pri príprave programu však treba doladiť detaily. Nie je zatiaľ napríklad jasné, či bude možné nahradiť staré kotle na uhlie efektívnejšími kotlami na rovnaký druh paliva.

Kurt Dědič v tejto súvislosti poznamenal, že Česko poskytuje dotácie aj pri kotlov na zemný plyn, napriek tomu, že ide o fosílne palivo. Pripomenul, že práve vďaka plynu sa krajina v deväťdesiatych rokoch úspešne zbavila uhoľnej elektriny.

Podobný názor má aj Haitze Siemers, ktorý na Generálnom riaditeľstve pre energetiku zodpovedá aj za „čisté uhlie“. Konštoval, že v každej krajine môže byť situácia odlišná a každá krajina začína z iného bodu.

„Niektoré miesta dozreli na elektrické vykurovanie, iné na diaľkové vykurovanie a ďalšie na plyn. V niektorých oblastiach je nateraz možnosťou drevo. Ciele dekarbonizácie máme spoločné. Je na členských štátoch, regiónoch a mestách, aby rozhodli, ako splnia svoj podiel,“ dodal.

Na tento výrok reagovala aktivistka za čisté ovzdušie Rosamund Adoo-Kissi-Debrah, ktorej dcéra zomrela z dôvodu zdravotných komplikácií zapríčinených znečisteným ovzduším. Britská aktivistka si nemyslí, že drevo môže byť alternatívou. Varovala preto pred vysielaním protichodných signálov.