Únia pri hasení požiarov vo Švédsku vykonala najväčšiu operáciu civilnej ochrany

Hasiči zasahujú na mieste lesného požiaru neďaleko švédskeho mesta Sala. [TASR/Henrik Montgomery/TT via AP]

Na rozsiahlej operácii spolupracovalo vyše 360 pracovníkov protipožiarnej ochrany z ôsmich krajín.

Európska komisia v pondelok (6. augusta) uviedla, že v priebehu posledných troch týždňov bolo prostredníctvom Mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany mobilizovaných viac ako 360 pracovníkov protipožiarnej ochrany, sedem lietadiel, šesť vrtuľníkov a 67 vozidiel, ktoré pomáhali Švédsku v boji proti nebývalým lesným požiarom.

Podľa vyjadrenia exekutívy EÚ ide o najväčšiu operáciu civilnej ochrany v oblasti lesných požiarov v poslednom desaťročí a vôbec najväčšiu operáciu v oblasti lesných požiarov, čo sa týka nasadenia personálu.

V jej rámci lietadlá zaslané na pomoc švédskej strane nalietali 815 hodín a použili pritom 8822 nádrží naplnených vodou.

Komisia kvôli Grécku aktivovala mechanizmus v oblasti civilnej ochrany

Počet obetí mohutných požiarov vzrástol na 74. Eurokomisia, ale aj niektoré členské štáty Únie začali s okamžitou pomocou.

Podpora vo viacerých oblastiach

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v rámci prebiehajúcej návštevy Švédska uviedol, že členské štáty EÚ opätovne prejavili „hmatateľnú solidaritu“ prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany.

„Zničujúce lesné požiare vo Švédsku zdôraznili vplyv zmeny klímy a my čelíme novej skutočnosti,“ skonštatoval komisár. Zároveň sa poďakoval všetkým členským štátom EÚ za ich pomoc a solidaritu so Švédskom.

Najvyšší vrchol Švédska sa roztopil

V júli stratil podľa vedcov ľadovec hory Kebnekaise každý deň priemerne 14 centimetrov snehu.

Únia koordinovala kolektívnu podporu pre Švédsko z Dánska, Francúzska, Litvy, Nemecka, Poľska, Portugalska a Talianska. Česká republika, Rakúsko a Turecko tiež navrhli poskytnúť pomoc. Dopravné náklady vo výške 1,15 milióna eur prefinancovala Európska únia.

Pri hasení požiarov pomohlo aj vytvorených 37 satelitných máp, ktoré Únia poskytla prostredníctvom svojho vesmírneho programu Copernicus.