Študenti STU súťažili s elektrickou formulou na popredných okruhoch

Komerčný obsah

Zostaviť formulu na elektrický pohon je výzva, no výsledok stojí za to. Viac ako 5-tisíc súčiastok drží pohromade a vytvára takmer tri metre dlhý monopost, ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 150 km/h a na jedno nabitie prejde zhruba 40 kilometrov.

„Projekt študentských formúl vznikol ešte v 80. rokoch v Amerike. Zúčastňujú sa na ňom technické univerzity po celom svete – vrátane tej našej. Spočiatku sme mali len dlhý manuál s pravidlami a nevedeli sme, ako auto postaviť. Hľadali sme rôzne technické riešenia, aby všetko fungovalo, čo sa postupne podarilo,“ hovorí v novom dokumente mapujúcom výrobu formule a činnosť tímu Michal Jurisa, konštruktér STUBA Green Team.

E-formula pritom nie je iba projektom chlapov-mechanikov, v tíme pôsobí ako manažérka Emília Súlovcová. „Je to pre nás kontakt s praxou, nie všetko sa dá nájsť v knihách, toto je vďačná príležitosť naučiť sa veľa nového,“ tvrdí.   

Študenti STU projektu obetujú množstvo času a s monopostom sa zúčastňujú na slovenských aj medzinárodných súťažiach a výstavách. Slovensko reprezentujú aj v seriáli Formula SAE/Student, v rámci ktorého univerzitné tímy pretekajú na svetových okruhoch. Mladí Slováci sa tak už predstavili v anglickom Silverstone či na ďalšej známej trati v nemeckom Hockehheime. V celkovom hodnotení formúl pritom nerozhoduje len rýchlosť a umiestnenie v pretekoch, porota si všíma i konštrukčné riešenia a cenu výrobu.

Študenti svojím projektom zaujali aj odbornú verejnosť, pozvanie dostali na veľtrh eCarTec v Mníchove, kde boli jediným vystavovateľom spod Tatier. Finančne ideu ako generálny partner výrazne podporuje Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) v rámci svojho projektu E-mobilita VIBRATe. „Podobné menšie projekty môžu priniesť veľké riešenia. Inovácie sú vo svete dnes maximálne cenným artiklom a pokojne sa môže stať, že práve z takýchto projektov vzíde nápad, ktorý posunie výskum vpred alebo osloví zahraničných investorov,“ naznačuje Peter Ševce, projektový manažér VIBRATe v ZSE.    

Pozrieť si študentskú formulu na vlastné oči môžete najbližšie na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu od 22. do 25. mája. STUBA Green Team bude v Nitre prezentovať svoj monopost SGT-FE11, no už teraz usilovne pracuje na novom modeli, ktorý sa o niekoľko týždňov takisto dočká premiéry.

Pozrite si dokument o elektrickej formule a tíme, ktorý ju zostrojil:

http://www.youtube.com/watch?v=QYXMjOCMXjc

Trailer:

http://www.youtube.com/watch?v=ZlcJTNQlkds

Fotogaléria:

http://www.sgteam.eu/?page_id=534

Pre bližšie informácie kontaktujte:

Ján Mészáros, kapitán STUBA Green Team, meszaros.jan@gmail.com, 0907 105 230

Jana Pohanková, oddelenie komunikácie ZSE, jana.pohankova@zse.sk, 0918 718 677