Zažite elektromobilitu na vlastnej koži!

Komerčný obsah

Cieľom Európskeho týždňa mobility (16. – 22. 9. 2012) je poukázať na alternatívne spôsoby prepravy v mestách. Ústrednou témou tohto ročníka je „Pohyb správnym smerom“. Zameriava sa na plánovanie udržateľnej dopravy v mestách. Mesto s rozumne riešenou dopravou je mestom s nízkymi emisiami a doprava na elektrinu pomáha tento cieľ dosiahnuť.

Vyskúšajte si, ako sa jazdí na elektrinu!

Elektromobily, elektrické skútre aj bicykle budú pre všetkých k dispozícii v nedeľu 16. 9. na námestí v Eurovei. Zaujímavý program plný elektrizujúcich zážitkov bude pripravený od 13:00 do 19:00 hod. Jazdy zručnosti na elektrických automobiloch, testovacie jazdy na elektrických skútroch bicykloch a kolobežkách, ale aj výroba elektriny ľudskou silou a futbalové turnaje elektrických robotov určite oslovia nielen elektromaniakov. Deti si budú môcť zasúťažiť s elektrickými autíčkami na diaľkové ovládanie alebo sa zabaviť maľovaním na tvár. Program spestrí aj Electric boogie v podaní Street Dance Academy Laciho Strikea. Chýbať nebudú ani súťaže o skvelé ceny ako napríklad elektromobil na víkend. Ešte nevideli elektrickú formulu? V nedeľu budete mať jedinečnú príležitosť!

Viac informácií o programe nájdete na www.zse.sk/etm.

Vedeli ste, že…

  • …elektromobily sú v porovnaní s bežnými automobilmi oveľa ekologickejšie? Neprodukujú žiadne emisie, sú tiché a ich prevádzka je pomerne lacná. Ich používaním by sa výrazne zlepšilo životné prostredie, najmä v mestách. Okrem toho sú elektromobily malé a praktické, takže ich nie je problém zaparkovať ani na preplnených mestských parkovacích plochách. Nezanedbateľné sú aj nižšie náklady na servis a údržbu, keďže motory elektromobilov nie sú tak zložité, ako motory bežných automobilov?
  • …prostredníctvom rýchlonabíjacích staníc je možné batériu dobiť už za 20 minút? Z bežnej nabíjačky či klasickej domácej zásuvky trvá plné nabitie batérie 6 – 8 hodín.
  • …dojazd elektromobilov s plne nabitou batériou sa pohybuje od 100 do 140 km?
  • …bežný elektromobil spotrebuje na 100 km približne 12 – 20 kWh elektrickej energie? Peňažný ekvivalent v eurách predstavuje čiastku 2,00 – 3,50 €.
  • …momentálne sú v prevádzke nabíjacie stanice v Bratislave, Nitre, Poprade a Košiciach? V rámci cezhraničného projektu VIBRATe sa v roku 2011 začala výstavba siete nabíjacích staníc medzi Bratislavou a Viedňou.