ZSE hľadá zásuvky na nabíjanie elektromobilov

Komerčný obsah

Minimálna technická požiadavka je bežná zásuvka na 230 V. „Na nabitie elektromobilu stačí obyčajná domáca zásuvka, ktorú jej majiteľ sprístupní pre nabíjanie,“ hovorí Peter Ševce, manažér cezhraničného projektu elektromobility VIBRATe v rámci skupiny ZSE. „Zaujímajú nás reštaurácie, kaviarne, čerpacie stanice, hotely, parkovacie domy či verejné inštitúcie s vlastným alebo prenajatým parkovaním. Chceme, aby ich návštevníci mali počas svojho pobytu možnosť nabiť si elektromobil,“ vysvetľuje výzvu P. Ševce.

Záujemca, ktorý sa rozhodne sprístupniť svoju zásuvku na nabíjanie, pošle e-mailom prihlášku ZSE. Technici ZSE následne preveria, či daná zásuvka spĺňa technické a bezpečnostné podmienky. Po splnení všetkých kritérií a spoločnom odsúhlasení sa zásuvka vyhlási za nabíjací bod a ZSE ju vyznačí na online mape spolu s informáciami o prevádzke, kontaktnými údajmi a podmienkami nabíjania. Pre tých, ktorí nemajú vhodnú zásuvku a chcú sa do partnerstva zapojiť, vie ZSE po konzultácii spracovať alternatívne technické riešenie (napr. wallbox).

P. Ševce vidí vzájomný prínos tejto výzvy pre ZSE aj prevádzkovateľa nabíjacieho bodu. „Majiteľ takéhoto nabíjacieho bodu poskytne ďalší benefit pre svojich návštevníkov s takmer nulovými nákladmi. V prípade hotelov, reštaurácií a kaviarní je predpoklad, že zákazník počas nabíjania urobí zaujímavú tržbu. My zároveň prevádzke poskytneme bezplatnú reklamu na webe,“ hovorí P. Ševce.

Podmienky, za akých si návštevník môže v danej prevádzke nabiť elektromobil, necháva ZSE na rozhodnutí prevádzkovateľov nabíjacích bodov. „Náklady na jednu hodinu nabíjania elektromobilu predstavujú 0,20 – 0,30 €, preto by sme boli radi, keby majitelia nabíjacích bodov uplatňovali skôr symbolický poplatok, a pomohli tak rozvoju elektromobility na Slovensku,“ dodáva P. Ševce.