Expert na obchod: TTIP-leaks sú pre dohodu dobré

Alberto Alemanno, zdroj: HEC/YouTube

Rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) sú po nedávnom zverejnení uniknutých dokumentov (tzv. TTIP-leaks) pod tlakom. Zdá sa, že dohoda v Európe stráca podporu. Expert na obchod Alberto Alemanno ale hovorí, že situácia je v skutočnosti iná ako sa zdá.

Alberto Alemanno je profesor práva Európskej únie a vedecký riaditeľ EU Public Interest Law Clinic.

Hovoril s ním Angelo di Mambro z ClassEurActiv.

Znamená únik dokumentov o TTIP (TTIP-leakspre dohodu koniec?

V uniknutých dokumentoch nie je nič nové. TTIP-leaks sa síce používajú proti EÚ, ale v skutočnosti by mali byť vnímané ako dar. Predstavujú skôr argument v prospech vyjednávacej pozície EÚ. Tú podľa mňa posilnil transparentný prístup Komisie, ktorá zverejnila rokovaciu pozíciu EÚ k všetkým kapitolám. Z uniknutých dokumentov EÚ vychádza ako odporca požiadaviek Američanov, ktoré často pripomínajú šikanu.

Znamená to, že je Komisia slabá?

Nemyslím si. Pozrime sa na reakcie na TTIP-leaks: Nervóznou stranou je ministerstvo zahraničných vecí USA, možno práve preto, že si uvedomili, že v otázke transparentnosti nespravili správne rozhodnutia.

Takže nedôjde k prerušeniu rokovaní?

Rokovania pokračujú a ich podmienky ani kalendár únik dokumentov nezmenil. Disciplinárne stretnutia medzi stranami, ktoré sa konajú medzi jednotlivými kolami rokovaní pokračujú bez zmeny. Nedávno som sa zúčastnil na jednom z nich v oblasti regulačnej spolupráce.

To je tá oblasť, ktorá môže otvoriť cestu zníženiu štandardov a ohroziť princíp predbežnej opatrnosti, najmä v oblasti agro-potravinárstva?

Takéto vnímanie je úplne nesprávne. EÚ aj USA robia regulačné rozhodnutia o riziku na základe princípu predbežnej opatrnosti, keďže sú tieto rozhodnutia založené predovšetkým na konsenze strán a občanov.

Niektoré štandardy v Spojených štátoch sú vyššie ako u nás. Napríklad používanie antibiotík v ekologickom poľnohospodárstve je flexibilnejšie v Európe ako v USA. Napriek tomu je medzi USA a EÚ už v platnosti ekvivalenčná zmluva o ekologickej výrobe, ktorá tento rozdiel prekonáva.

Čítajte aj: Brigita Schmögnerová: TTIP môže znamenať preteky ku dnu

A čo mäso s hormónmi?

Výsledkom nekonečnej kontroverzie, ktorá začala v 90. rokoch na pôde Svetovej obchodnej organizácie je, že Spojené štáty ťažia z kvóty na vývoz hovädzieho mäsa bez hormónov do EÚ. Túto kvótu ale stále nedokáže naplniť.

To preto, že neprodukujú dostatok hovädzieho mäsa bez hormónov…

Áno. Je tam ale rastúci domáci dopyt po mäse bez hormónov, americkí spotrebitelia ho chcú viac.

Podľa francúzskeho ministra obchodu by sa aj Taliansko malo odmietnuť TTIP. Aký je váš názor?

V Taliansku by sme mali viac overovať fakty a predstaviť výsledky početných štúdií, ktoré ukazujú, že dohoda je pre nás výhodná. Talianske štátne orgány by mali niečo robiť s informačnou nerovnováhou, pretože momentálna debata je postavená na úplne neobjektívnych základoch.