Javier Echarri: EÚ diskriminuje private equity

Zdroj: EVCA

„Nie sme proti regulácii, no musí byť spravodlivá,“ tvrdí Echarri, pričom poukázal, že návrh európskej smernice na reguláciu fondov alternatívneho investovania na private equity udrie silnejšie v porovnaní s ostatnými hráčmi na finančnom trhu. Tým sa podľa jeho slov ešte viac naruší úverový tok v čase, „keď väčšina európskych firiem zúfalo potrebuje kapitál“.

„Diskriminuje firmy len preto, že sa za nimi skrýva private equity či rizikový kapitál a to najmä pokiaľ ide o vykazovanie. Diskriminuje investorov private equity voči štátnym investičným fondom či investorom ako je Richard Branson (anglický miliardár, známy vďaka svojej značke Virgin), ktorý nakupuje spoločnosti alebo rodinné podniky,“ vysvetlil.

Ostrá kritika, vlažná obrana

Proti fondom alternatívneho investovania ostro vystupuje Strana európskych socialistov, konzervatívni poslanci Európskeho parlamentu ich len vlažne bránia. Napriek tomu Echarri opäť zdôraznil, že private equity sú pre podniky životne dôležité a nie sú zodpovedné za súčasnú finančnú krízu.

Echarri verí, že návrh smernice zachádza priďaleko a investorov priveľmi obmedzuje. Odhaduje, že asi 70 % spoločností operujúcich v sektore bude čeliť novým zaťažujúcim požiadavkám. Zasiahnuté budú aj malé podniky. „Prekážkam budú v rovnakej miere čeliť tak malé i veľké podniky,“ vysvetlil.

EVCA je pripravená v Bruseli bojovať za to, aby smernicu zmenili skôr ako ju predložia na schválenie Parlamentu a členským štátom. Fondy však nemajú koordinovanú stratégiu, pretože správcovia hedžových fondov vyčlenili prostriedky na vytvorenie lobingovej skupiny, ktorá má brániť ich záujmy v inštitúciách EÚ. EVCA pôjde zasa svojou vlastnou cestou.

„Čo najviac potrebujeme sú ľudia, ktorí sú schopní o svojich aktivitách hovoriť s občanmi, politickými predstaviteľmi a médiami vo svojich krajinách. Nemyslím si, že je to otázkou finančných zdrojov. Tie máme a budeme mať,“ dodal Echarri.

Úplné znenie interview nájdete v anglickom jazyku na tomto linku.