Rodrigo Peduzzi: Sprístupnenie úverov MSP znemožní krivku obnovy v tvare W

Zdroj: Confindustria

S blížiacim sa summitom skupiny G20 sa čoraz častejšie ozývajú hlasy európskeho priemyslu, ktoré sa sťažujú najmä na nedostupné úvery, ktoré najviac vplývajú na malé a stredné podniky (MSP).

Začiatkom septembra predseda Asociácie nemeckých podnikov (BDI) Hans-Peter Keitel a jeho talianska kolegyňa Emma Marcegagliová, ktorá je na čele talianskej Confindustrie, odoslali do hlavných európskych inštitúcií spoločný list, v ktorom vyzvali k dočasnému zmierneniu kapitálových požiadaviek voči bankám.

„Je dôležité, aby EÚ zmiernila kapitálové požiadavky a tak sprístupnila firmám pôžičky,“ píše sa v ich spoločnom dokumente adresovanom predsedovi Komisie Josému Manuelovi Barrosovi a švédskemu premiérovi Fredrikovi Reinfeldtovi.

Hlavný poradca Confindustrie Rodrigo Peduzzi, EurActivu potvrdil, že podnikové asociácie v Európe sa k ich volaniu pripájajú a spoločne sa budú snažiť prostredníctvom bruselskej loby BusinessEurope presadzovať túto problematiku na zajtrajšom mimoriadnom summite lídrov EÚ. Na stretnutí sa skoordinuje európske stanovisko pred zasadaním skupiny G20 koncom septembra v Pittsburghu. „Ide o problém, ktorý cítia aj za hranicami Nemecka či Talianska,“ dodal.

„Chceme, aby sa dočasne zmiernili pravidlá o kapitálovej primeranosti. Bankám by mali umožniť, aby odkladali menej kapitálu, a tak boli schopné v súčasnej fáze viac požičiavať,“ zdôraznil.

Zmienil sa o talianskej textilnej spoločnosti, ktorá nemala dostatok zdrojov na normálne fungovanie, pre neschopnosť klientov splácať načas. Banky pozastavili poskytovanie krátkodobých pôžičiek, takže spoločnosť musela prepúšťať.

Peduzzi varoval, že ide o veľmi bežnú situáciu v rámci celej EÚ a je treba rýchlo zasiahnuť a nečakať na siahodlhé legislatívy. Poukázal aj na to, že dokonca aj finančne spoľahlivé firmy čelia nedostatku kapitálu, keď potrebujú začať operovať na oživujúcich sa východných trhoch. 

„Aj napriek tomu, že najhoršia fáza krízy je za nami, podniky potrebujú kapitál, aby dokázali prežiť pokrízové scenáre. V opačnom prípade zažijeme obnovu v tvare W, a po krátkej obnove, opäť spadneme.“

Rodrigo Peduzzi hovoril s redaktorom Francescom Guerasciom. Úplné znenie rozhovoru nájdete v anglickom jazyku na tomto odkaze.