Vláda je ako operačný systém, mala by sa držať v úzadí

Zdroj: Flicr

Dammanova firma patrí medzi malé belgické high-tech spoločnosti. Podľa jeho slov inovatívni nováčikovia na trhu príliš veľa času premrhajú nariekaním nad byrokratickými prekážkami ako na rozvoji produktov, ktoré by im vyprodukovali zisk.

Myslí si, že podpora nie je najlepším prístupom v snahe pomôcť podnikaniu, ale nové podniky potrebujú skôr menej interakcie s administratívnymi povinnosťami. „Vlády by mali nájsť spôsoby ako sa stať neviditeľnými. Mali by nájsť spôsob ako menej vplývať na podniky a nechať ich rozvíjať to, čo chcú robiť. Dotácie ich len zviažu s papierovou robotou,“ tvrdí Damman.

Vládu prirovnal k operačnému systému, ktorý je nutný, no mal by sa držať v úzadí. „Vláda je nutný článok softvéru, vďaka ktorému všetky komponenty pracujú. Najlepšia vláda, rovnako ako najlepší operačný systém, je tá, na ktorú môžete zabudnúť. Je to tá, ktorá vás nechá, aby ste sa mohli sústrediť na svoje aktivity – či podnikateľské, rodinné alebo športové.“

Nikdy v živote však nepočul o počul o SBA (Small Business Act). „Ja a mnohí ďalší musíme rozmýšľať o iných veciach ako je interakcia s vládou. Preto tieto opatrenia považujem za nedemokratické. Musíte vedieť ako na to, aby ste vedeli využiť ponúkané výhody.“

Damman vymenil Brusel za San Francisco, kde pokračuje v rozvoji svojho podniku, ktorý webovým mediálnym spoločnostiam poskytuje obsah nájdený na Twitteri. Spoločnosť rozbehol minulý rok, kedy v nej pracovali traja ľudia vo svojom voľnom čase. Teraz má dvoch zamestnancov na plný úväzok.

Veľmi ho zaujalo podnikateľské prostredie v San Franciscu. „Som ohromený atmosférou. Dovolím si povedať, že ide o podnikateľský stav mysle,“ uzavrel.

Úplné znenie rozhovoru nájdete v anglickom jazyku na tomto odkaze.