38 % investorov očakáva rozpad eurozóny

Zdroj: TASR

Až 38 percent investorov očakáva rozpad eurozóny v najbližších 12 mesiacoch. Ukázal to februárový prieskum spoločnosti SenTix, ktorá monitoruje nálady na európskom trhu.

Najvyššiu hodnotu index dosiahol v roku 2012 kedy sa pohyboval na úrovni 73 percent. Dôvera investorov v eurozónu bola najvyššia v júli 2014, kedy „index rozpadu“ (EBI) klesol na 7,6 percenta.

Podľa prieskumu, ktorý bol realizovaný 26. až 28. februára na vzorke 980 investorov, stúpajúci počet finančníkov očakáva odchod Grécka z bloku krajín platiacich eurom. Len v januári bolo toto číslo o takmer 14 percent nižšie.

Grécky národný index sa vyšplhal z 22,5 percenta až na 37,1 percenta. „Zdá sa, že investori nie sú presvedčení novým programom pomoci pre túto stredomorskú krajinu a „Grexit“ bude v nasledujúcich mesiacoch konštantne sa objavujúcou témou,“ myslí si analytik spoločnosti SenTix Sebastian Wanke.

Podobné výsledky potvrdzuje aj februárový prieskum agentúry Reuters, ktorý naznačuje, že až jeden zo štyroch respondentov predpokladá grécky odchod z eurozóny do konca roka 2015.

Ďalšími problematickými krajinami, ktoré zhoršujú dôveru investorov v eurozónu je Cyprus, ktorý dosiahol najvyššiu hodnotu od septembra 2014, Portugalsko a Španielsko.

V oboch posledne menovaných krajinách sa tento rok uskutočnia voľby, ktoré by teoreticky mohli vyústiť do podobnej situácie, aká nastala v Grécku, kde sa k moci dostala strana, ktorej hlavným programom je boj proti úsporným opatreniam.  

EurActiv.com/Reuters