A. Merkel chce integráciu transatlantického trhu

EÚ a USA - strategické partnerstvo

Krátka správa

Nemecká kancelárka Angela Merkel v interview pre Financial Times povedala, že jej krajina sa počas predsedníctva EÚ pokúsi začať rozhodujúcu iniciatívu za harmonizáciu americkej a európskej legislatívy pre posilnenie toku investícií a obchodu medzi EÚ a USA.

Kancelárka zdôraznila, že nejde o zjednocovanie ciel a poplatkov, ale o revíziu regulácií na finančných trhoch, práva intelektuálneho vlastníctva, či vzájomné uznávanie technických štandardov výrobkov, ako sú automobily.

Podľa plánov Nemeckého predsedníctva by mali rokovania o podobe partnerstva začať na summite EÚ-USA v máji. Snaha o vytváranie spoločného transatlantického trhu pre investorov môže naraziť na odpor viac protekcionistických kruhov v USA i EÚ. Posledná podobná iniciatíva – návrh Komisie z roku 1998 na postupné vytváranie spoločného transatlantického trhu – stroskotala najmä kvôli nesúhlasu Francúzska.

Ďalším strategický obchodným a ekonomickým partnerom je Rusko. Nemecká kancelárka v interview vyjadrila vieru, že sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch podarí podpísať obnovenú dohodu o strategickom partnerstve. Moskvu však varovala, že vzťahy musia byť postavené na princípe reciprocity – ak bude obmedzovať prístup európskych investícií do strategických podnikov, rovnaké opatrenia musí očakávať aj na druhej strane.