ACTA môže ohroziť súkromie na internete

zdroj wikimedia commons

Medzinárodnú obchodnú zmluvu ACTA podpísalo 22 z 27 členských štátov EÚ, USA, Japonsko a ďalšie krajiny. Žiadna ju zatiaľ neratifikovala. Tak ako zákony SOPA a PIPA v USA, však naráža na tvrdý odpor verejnej mienky.

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov sa obáva, že dohoda ACTA umožní internetovým poskytovateľom bezprecedentný prístup k online aktivitám ich zákazníkov a ohrozí tak ochranu súkromia.

„Ak nebude ACTA správne implementovaná, jej opatrenia na vynucovanie práv intelektuálneho vlastníctva v digitálnom prostredí môžu ohroziť súkromie a ochranu osobných údajov,“ myslí si Peter Hustinx, ktorý je Európskym dozorným úradníkom pre ochranu údajov.

Opatrenia „môžu zahŕňať rozsiahle sledovanie správania užívateľov a ich elektronickej komunikácie,“ varuje Hustinx. Dodáva, že dohoda presahuje to, čo umožňuje európske právo.  

Navyše, podľa neho viaceré dobrovoľné vynucovanie opatrenia, ktoré sú v návrhu dohody, by mali za následok bezprecedentné spracovávanie osobných dát internetovými spoločnosťami. Telekomunikační operátori takéto opatrenia taktiež odmietajú s tvrdením, že ich úlohou nie je kontrolovať internet.

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov je len jedna z niekoľkých európskych inštitúcií, ktorá vyjadrila ohľadom dohody ACTA pochybnosti.

Cieľom dohody je vytvoriť jednotné sankcie za porušovanie autorských práv, ale viaceré štáty zmluvu ignorujú. K tým patrí aj Rusko a Čína s veľkým počtom webových stránok na zdieľanie dát. Čína a India sa tiež autorskými právami veľmi nezaťažujú pri výrobe lacných liekov.  

V Európe sa úradníci viac obávajú potenciálneho vplyvu na internet, ako na generické lieky pre chudobné štáty.

Podporovatelia dohody, medzi ktorých patrí aj Európska komisia, ktorá v mene členských štátoch o dohode vyjednávala, trvajú na tom, že ACTA porušovanie autorských práv trestá iba na komerčnej, nie užívateľskej úrovni.

Komisia požiadala Súdny dvor EÚ, aby rozhodol o dopade zmluvy na základné práva. Očakáva sa, že súd by mal rozhodnúť do roka.

Európsky parlament plánuje o dohode hlasovať 29. mája. Európske strany zelených a socialistov už avizovali, že dohodu ACTA nepodporia.

Ďalšie kroky

Súdny dvor EÚ v súčasnosti zisťuje, či je ACTA v súlade so základnými právami, ako je sloboda prejavu, sloboda na informácie, ochrana osobných údajov a ochrana intelektuálneho vlastníctva.

Európsky parlament chce o dohode hlasovať do leta. Presný termín sa musí ešte potvrdiť.

Na dohodu čakajú interné ratifikácie na úrovni jednotlivých členských štátov EÚ.