Aj univerzity môžu podporovať startupy

Za posledné štyri roky vzniklo napriek ekonomickej kríze na Technickej univerzite v Berlíne v priemere 33 nových startupov za rok. To je dvakrát toľko ako tomu bolo predtým.

Týmto sa Technická univerzita (TU) v Berlíne zaradila medzi top univerzity v Európe. Pritom sú školy, ktoré majú podnikateľskú tradíciu podstatne silnejšiu.

Najdôležitejšou vecou je vybudovať správny ekosystém, vysvetľuje Agnes von Matuschka, riaditeľ Centra pre podnikanie TU Berlín. Takýto ekosystém tvoria vzdelávacie kurzy, inkubátory, ale tiež pravidelný kontakt s biznis anjelmi, venture kapitalistami, alumni, korporáciami, či analytikmi.

Univerzita vyvíja podporné aktivity pre začínajúcich startupistov od roku 2007. Najskôr išlo o workshopy, na ktorých hodnotili experti z praxe podnikateľské plány študentov. Centrum pre podnikanie vzniklo pred troma rokmi.

Podobné podporné programy fungujú už dlhšiu dobu na špičkových amerických univerzitách Stanford alebo MIT. „To, čo robíme, nie je zázrak. Spojené štáty to začali testovať pred 20 rokmi a my to teraz preberáme,“ vyhlásil Jan Kratzer, šéf podnikania a inovácií na TU Berlín.

Univerzity, ako je TU v Berlíne sa snaží finančne podporovať tiež nemecká vláda, alebo Európska komisia.

Centrum zamestnáva asi 50 odborníkov, ktorí učia študentov, vyhľadávajú pre nich rizikový kapitál, alebo súťažia o vládne granty. Kratzer a von Matuschka priznávajú, že polovica ich práce spočíva v presviedčaní študentov, aby sa na podnikanie vôbec dali. V tomto majú Američania náskok.

„Nemecko začalo rozvíjať svoju podnikateľskú kultúru pomerne neskoro,“ hovorí Kratzer. „Myslím si, že odteraz za 10 rokov sa nám podarí prelomiť v Nemecku negatívny obraz o podnikaní,“ dodáva.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby v takmer 40 krajinách.