Almunia: „Zlá banka“ je riešením, no nie bezproblémovým

Komisár pre menové záležitosti Joaquín Almunia včera (27. januára) na konferencii o finančných službách vyhlásil, že zlá situácia vo finančnom sektore sa v súčasnosti dostáva do kritického štádia. Vyzval preto, aby členské krajiny využili všetky finančné, menové a fiškálne nástroje na opätovné získanie stability na trhu. V bankovom sektore už zaznamenali pokrok, najmä vďaka masívnej rekapitalizácii, no stále nie sú schopné naplno poskytovať pôžičky firmám a individuálnym spotrebiteľom.

Zvažovanou alternatívou ako zvrátiť zlú situáciu na finančnom trhu je vytvorenie „zlej banky“, ktorá by skúpila všetky toxické aktíva komerčných bánk. Almunia však zdôraznil, že aj tento krok v sebe nesie veľmi veľa problémov. Podľa neho skôr ako sa podobná inštitúcia vytvorí, sa členské štáty musia dohodnúť na koordinovanom postupe ako narábať s toxickými aktívami a ako ich zhodnocovať. Zároveň upozornil, že každá ďalšia pomoc nad prisľúbený objem 2,7 bilióna eur na rekapitalizáciu bánk si bude vyžadovať zvýšenie transparentnosti komerčných bánk.

„Ak majú vlády ďalej dávať peniaze daňových poplatníkov do finančných inštitúcií, musia poznať ich skutočnú situáciu,“ povedal. Znamená to, že banky musia otvorene priznať akýkoľvek risk, ktorý podstupujú, pokiaľ chcú požiadať o štátnu pomoc.

Vo svojom príhovore sa dotkol aj záchranných balíkov jednotlivých krajín, pričom upozornil, že pokiaľ členské štáty budú opatrenia aplikovať nekoordinovane, miliardami, ktoré pumpujú do ekonomiky, môžu zdeformovať trhy. V decembri sa totiž európski lídri dohodli na spoločnom 200-miliardovom záchrannom pláne, no viaceré štáty pristúpili k aplikovaniu vlastných opatrení.