Američania upokojujú vášne okolo TTIP. Pomôže aj slovenským firmám, tvrdia

zdroj: TASR

Obchodná dohoda, o ktorej už tri roky vyjednávajú Európska únia a Spojené štáty, v poslednej dobe utrpela reputačné škody. Kým Francúzi trvajú na tom, že Američania musia urobiť viac ústupkov, tí sa teraz snažia sústrediť na témy, ktoré spájajú.

Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) naposledy kritizovala organizácia Greenpeace. Texty z vyjednávaní, ktoré zverejnila, podľa nej dokazujú, že EÚ bude nútená poľaviť zo svojich štandardov, zvlášť v oblasti zdravia a životného prostredia. Greenpeace tiež tvrdí, že k vyjednávačom majú prístup nadnárodné korporácie, ktorým TTIP prospeje najviac.

Čítajte aj: Unikli dokumenty o TTIP, Francúzi chcú stopnúť rokovania

Francúzsky prezident François Hollande po TTIP leaks vyhlásil, že „v tomto štádiu (rokovaní) hovorí Francúzsko nie“.

Na čom sa Brusel a Washington zhodnú

Americký prezident Barack Obama si predsavzal ukončenie rokovaní do konca svojho mandátu. Američania aj po úniku dokumentov veria, že je to možné. V komunikácii sa teraz sústredia na najmenej kontroverznú tému: malé a stredné podniky.

„USA a EÚ sa zhodujú na tom, že malé a stredné podniky majú byť stredobodom TTIP,“ hovorí pre EurActiv.sk hlavná americká negociátorka pre kapitolu o malých a stredných podnikoch Christina Sevillová.

Na Slovensko pricestovala v rámci cesty po európskych krajinách. V každej krajine vysvetľuje výhody obchodného partnerstva.

Hlavný motor rastu

Na diskusii v Bratislave sa sústredila na kapitolu o malých a stredných podnikoch, ktorá patrí medzi najmenej sporné. Tie sú podľa nej hlavným motorom hospodárskeho rastu, vytvárania pracovných miest a inovácie na oboch brehoch Atlantiku.

Čítajte aj: TTIP: Čo je v stávke pre malé a stredné podniky

„Malé a stredné podniky v USA vytvorili viac ako polovicu nových pracovných miest za posledných 10 rokov. Na strane EÚ ide o viac než dve tretiny nových pracovných miest,“ argumentuje Sevillová.

Menej papierovačiek

„S TTIP chceme znížiť náklady a riziká, ušetriť čas, odstrániť zbytočné papierovanie a zaťažujúce opakovanie kontrol a certifikácií, a tak pomôcť malým a stredným podnikom k väčšej účasti na transatlantickom obchode,“ vymenúva výhody vyjednávačka.

Čítajte aj: TTIP má pomôcť viac malým ako veľkým

Sevillová sa snaží vyvracať tvrdenia, že TTIP slúži hlavne veľkým korporáciám. „Väčšina ľudí si myslí, že medzinárodný obchod je len pre veľké firmy. Sú potom prekvapení, keď zistia akú veľkú rolu hrajú malé a stredné podniky v transatlantickom obchode už teraz,“ hovorí.

Poukazuje na to, že v súčasnosti na európsky trh vyváža cez 94-tisíc amerických malých a stredných firiem. Do Spojených štátov ich zase vyváža z EÚ až 150-tisíc.

Dopad na slovenskú ekonomiku

Zo slovenských firiem ktoré vyvážajú na americký trh je až 75 percent malých a stredných podnikov. Predstavujú však len 10 percent z celkovej hodnoty vývozu.

Zjednodušenie obchodných podmienok má podľa Sevillovej pomôcť nielen firmám ktoré už teraz časť zo svojej výroby vyvážajú do USA, ale hlavne tým, ktoré si to doteraz dovoliť nemohli.

Transatlantická dohoda bude vraj mať pozitívny dopad aj na najdôležitejší sektor slovenského hospodárstva – automobilový priemysel. Americká vyjednávačka spomenula najmä malých dodávateľov pre automobilky, ktorí už teraz nepriamo profitujú z ich zaoceánskeho exportu.

Američania trvajú na roku 2016

Väčšia otvorenosť oboch trhov bude pre firmy znamenať aj nárast konkurencie spoza Atlantiku. O konkurencieschopnosť slovenských firiem sa Sevillová neobáva.

Pád bariér na transatlantickom trhu prirovnáva k vstupu na jednotný európsky trh. Aj ten bol pre Slovensko výhodný a ekonomike prospel.

Sevillová nechcela predpovedať, či sa rokovania podarí uzatvoriť počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2016.

Povedala však, že „rok 2016 je oknom príležitosti pre TTIP.“ Americká strana pracuje „naplno, aby sme ambicióznu a komplexnú dohodu uzavreli do konca tohto roka.“

Paríž chce ústupky od Washingtonu

Francúzi však trvajú na svojom. „Chceme transatlantickú dohodu, ktorá bude ambiciózna a rovnovážna, ale ešte stále sme sa tam nedostali. Sme od toho ďaleko,“ povedal pre EurActiv.sk nemenovaný francúzsky diplomat.

„Očakávame väčšie otvorenie zo strany Spojených štátov. Dohoda sa nemôže týkať len zníženia colných taríf. Stredobodom témy je prístup na trh a zbližovanie predpisov “ vymenúva požiadavky Paríža diplomatický zdroj.

„Ak má byť dohoda uzatvorená pred koncom roka, musia sa vyjednávania zrýchliť a Washington sa musí viac otvoriť,“ uzavrel francúzsky diplomat.