Apple platil v Írsku nižšie dane. Doplatiť má 13 miliárd eur

Apple, Írsko, daňové úľavy

Komisárka Margrethe Vestagerová, (zdroj: Európska komisia)

„Vyšetrovanie Európskej komisie dospelo k záveru, že Írsko priznalo spoločnosti Apple nezákonné daňové úľavy, čím jej po mnoho rokov umožňovalo platiť nižšie dane ako ostatným podnikom,“ oznámila dnes komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Írsko malo porušovať pravidlá EÚ o štátnej pomoci tým, že selektívne zvýhodňovalo jednu spoločnosť. Apple vďaka tomu dokázal stlačiť daňovú sadzbu zo svojich ziskov v rámci únie na 1 % v roku 2003 a postupne až na 0,005 % v roku 2014.

Od roku 1991 na to v Írsku slúžila prítomnosť dvoch firiem, Apple Sales International a Apple Operations Europe. Zisky mali byť v oboch prípadoch interne priradené na „ústredie“, ktoré ale existovalo iba na papieri a na základe osobitných ustanovení daňového zákona nepodliehalo zdaňovaniu.

„V Írsku podliehal zdaneniu len malý podiel zisku spoločnosti Apple Sales International, kým zvyšok nebol zdanený nikde,“ uviedla Komisia. Podobne to malo byť aj v prípade Apple Operations Europe.

Nie je to pokuta

Selektívne daňové zaobchádzanie so spoločnosťou je nezákonné. V rámci pravidiel štátnej pomoci EÚ však neexistujú pokuty a dá sa iba vymáhať suma za narušenie hospodárskej súťaže.

Daňové úľavy si musí od Applu spätne vyžiadať samotné Írsko. To je možné iba za obdobie 10 rokov  pred tým, ako si Európska komisia prvýkrát vo veci vyžiadala informácie. Od roku 2003 do roku 2014 to bude celkovo 13 miliárd eur plus úroky.

Americká spoločnosť sa voči rozhodnutiu Komisie odvolá. Na strane Applu je zatiaľ aj írsky minister financií Michael Noonan. Podľa neho má výrok európskej exekutívy politický podtext a zasahuje do oblasti, ktorá by mala byť výhradne v pôsobnosti jednotlivých členských štátov.

Na zajtrajšom rokovaní v Dubline sa chce írska vláda zamerať na to, či povinnosť doplatiť daňové úľavy nepoškodí jej reputáciu u iných nadnárodných spoločností. Podľa analytikov totiž Írsko potrebuje Apple viac, než Apple potrebuje Írsko.

Výkonný riaditeľ Applu Tim Cook pripomenul, že jeho firma si írsky Cork vybrala ako svoju európsku základňu už pred 30 rokmi a expandovala zo 60 zamestnancov na 6 tisíc.