ASEM: Japonsko má tiež záujem o voľný obchod s EÚ

Dnes EÚ a Južná Kórea oficiálne podpíšu dohodu o voľnom obchode. Japonsko v pondelok uviedlo, že by tento krok rado napodobnilo. Členské štáty sa však nevedia zhodnúť na možnom začlenení japonskej ekonomiky. „Japonsko je pripravené začať diskutovať, na európskej strane však vidíme, že je veľmi ťažké dospieť ku konsenzu,“ vyhlásil v pondelok hovorca japonskej vlády Saturo Satoh.

Dohodu o voľnom obchode s Južnou Kóreou pripravila Európska komisia po niekoľkoročnom vyjednávaní len minulý mesiac. Do poslednej chvíle ju blokovalo Taliansko pre obavy o svoj automobilový priemysel. Ide však o prvú bilaterálnu dohodu tohto typu, ktorú členské štáty doteraz s treťou stranou uzavreli. Jej podpis je naplánovaný na dnes (6. októbra) počas summitu EÚ-Južná Kórea v Bruseli.

Podľa Satoha je japonská ekonomika otvorená, EÚ bráni vstupu na svoj trh viacerými importnými bariérami – napríklad 10-percentným clom na automobily a 14-percentným clom na LCD televízory.

Vzájomný obchod medzi Japonskom a EÚ dosiahol v roku 2008 úroveň 117 miliárd amerických dolárov a krajinu zaradil medzi najvýznamnejších obchodných partnerov Únie. „Momentálne sme na piatom mieste,“ spresnil hovorca. „Mohlo by to byť ešte lepšie.“

Rozhovory o užšej ekonomickej spolupráci medzi Bruselom a Tokiom prebiehajú už od minulého roka. Problémom však sú obavy európskeho automobilového priemyslu z japonskej konkurencie. Ďalšie spory sa týkajú aj rozdielnych požiadaviek pri schvaľovaní liečiv či zdravotníckeho zariadenia.

„Dúfame, že sa podarí rokovania naplno rozbehnúť už budúci rok,“ potvrdil pre AFP záujem Tokia o dohodu námestník ministra pre verejné záležitosti Noriyuki Shikata. Južná Kórea dosiahla dohodu s EÚ vďaka svojmu dlhodobému odhodlaniu nájsť po finančnej kríze, ktorá krajinu zasiahla koncom deväťdesiatych rokov, nové zahraničné trhy pre svoje výrobky. „Teraz sa Japonsko vydáva rovnakou cestou,“ povedal Satoh. Kórejská výroba je však v porovaní s japonskou len štvrtinová alebo pätinová, čo nevyvoláva také obavy.