Audítorský sektor čakajú zmeny

Zdroj: www.creativecommons.com

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier v novembri predstaví návrh, ktorý by mal vyriešiť to, čo Brusel považuje za konflikt záujmov – keď audítori kontrolujú a zároveň poskytujú lukratívne konzultačné služby tomu istému zákazníkovi.

Veľká štvorka – KPMG, Ernst &Young, Deloitte and PwC – robí audit v takmer všetkých veľkých spoločnostiach na svete a vo viacerých prípadoch slúžia tej istej firme celé dekády.

Návrh legislatívy, ktorý získala agentúra Reuters chce audítorom zakázať ponúkať konzultačné služby spoločnosťami, ktoré kontrolujú alebo dokonca úplne zakázať poskytovať konzultácie, čo by ich donútilo k rozdeleniu operácií. Okrem toho audítori by sa podľa Komisie mali meniť každých deväť rokov.

Regulácia zároveň chce vytvoriť viac priestoru aj pre menšie audítorské firmy. Podľa anonymného audítora tak veľkú štvorku môže „prevalcovať“ silná konkurencia z Číny.

Barnierova hovorkyňa uviedla, že audítorský sektor počas krízy zlyhal, keď tvrdil, že banky sú v poriadku a krátko na to ich museli vlády zachraňovať. „Lepšie audity a správy s podrobnými informáciami podporia dôveru trhov a zainteresovaní hráči budú hneď vedieť o problémoch, ktorými daná entita trpí,“ píše sa v predbežnom návrhu.

Dotknuté audítorské firmy na správu reagovali zmiešane. Deloitte síce reformu zameranú na zlepšenie kvality víta, no kritizuje napríklad úplný zákaz neaudítorských služieb. Predstavitelia KPMG Europe zasa tvrdia opak – že implementáciou návrhu dôjde k masívnej redukcii akosti kontrol. Podobný postoj zaujala aj spoločnosť PwC, ktorá poukázala na to, že neexistuje dôkaz, že by reforma viedla k zlepšeniu kvality auditov. Ernst & Young neposkytla stanovisko.

Prísnejší postup voči audítorskému sektoru podporuje aj Európsky parlament. Proti Barnierovmu návrhu bude zrejme najhlasnejšie vystupovať Veľká Británia, kde veľká štvorka sídli.

(EurActiv/Reuters)