Autá na Slovensku zlacneli

Tovary a služby v EÚ sú stále drahšie a inflácia dosiahla 3,4%. Ceny áut sa z tohto trendu vymykajú. V roku 2007 sa zvýšili len o 0,2%. Informuje o tom European Voice. V mnohých členských krajinách sa autá predávali dokonca lacnejšie ako pred rokom:

Pokles ceny áut v % (2007)
Slovensko – 8,1
Slovinsko – 5,3
Fínsko – 7,8
Dánsko – 2,7
Portugalsko – 2,3
Grécko – 1,8
Veľká Británia – 1,1
Poľsko – 0,

Spokojní sú aj nemeckí spotrebitelia napriek tomu, že na ich trhu sa autá predávajú najdrahšie v celej eurozóne (bez započítania dane). Reálne náklady na kúpu auta klesli o 1,8% a v nominálnom vyjadrení vzrástli o 1,1%.

Pokles cien na automobilovom trhu sa čiastočne vysvetľuje daňovou politikou, ktorá má sprístupniť spotrebiteľom najmä ekologickejšie modely. Ďalším faktorom sú aj pohyby menových kurzov v krajinách mimo eurozóny.

Najlacnejšie auto pred zdanením si môžu spotrebitelia kúpiť v Dánsku a vo Fínsku. Naopak, najdrahšie autá v celej EÚ sú v Českej republike – ceny pred zdanením sú o 10,8% vyššie ako je európsky priemer. Česi sa tak dostali na pozíciu, ktorú ešte minulý rok zastávalo Slovensko – autá na slovenskom trhu boli drahšie o 8,4% v porovnaní s európskym priemerom.