Bankári opúšťajú Londýn. Smerujú do Paríža a Frankfurtu

HSBC

Pobočka HSBC v Londýne, zdroj: TASR

Upozorňovali na to dlhšie. Teraz zverejňujú konkrétne plány. Najväčšie európske banky chystajú presun tisícok zamestnancov z Londýna v príprave na odchod Británie z Európskej únie.

Stihnúť to chcú pred brexitom

Najväčšia európska banka HSBC presunie do dvoch rokov približne 1000 svojich zamestnancov z Londýna do Paríža. Oznámil to včera jej riaditeľ Stuart Gulliver.

„Presťahujeme sa približne do dvoch rokov, keď brexit nadobudne účinnosť,“ povedal riaditeľ britskej banky agentúre Reuters počas Svetového ekonomického fóra v Davose.

Presun sa bude týkať zamestnancov, ktorí sa podieľajú na približne 20 % tržieb z obchodovania v Británii. Pobočka HSBC v Paríži už teraz drží väčšinu potrebných licencií.

Exodus bankárov

Tisícku zamestnancov chce z Londýna presťahovať aj druhá najväčšia európska banka, švajčiarska UBS. BBC to včera povedal jej riaditeľ Axel Weber.

Šlo by približne o pätinu londýnskych zamestnancov UBS. Sťahovať sa pravdepodobne budú do Frankfurtu, kde banka minulý rok otvorila novú pobočku s cieľom zjednotiť väčšinu svojich operácií v Európe.

O presune pracovných miest uvažuje aj americká investičná banka Goldman Sachs. Nemecký denník Handelsblatt tento týždeň informoval, že banka plánuje znížiť počet svojich zamestnancov v Londýne o polovicu na 3000.

Okrem stiahnutia operácií späť do New Yorku by sa približne tisícka zamestnancov mala presunúť do Frankfurtu. O podobnom kroku podľa agentúry Reuters uvažuje aj banková skupina Lloyds.

Príležitosť pre Paríž a Frankfurt

Oznámenia bánk sú priamou reakciou na utorkový prejav britskej premiérky Theresy Mayovej, v ktorom vylúčila zotrvanie Spojeného kráľovstva v jednotnom trhu EÚ.

Čítajte aj: Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

„Tvrdý brexit“ bude tiež znamenať, že banky, ktoré pôsobia v Londýne, stratia tzv. pasové práva, ktoré im umožňujú poskytovať služby po celej EÚ.

Zástupcovia City of London – ako súčasného finančného centra Európy – v súčasnosti lobujú u britskej vlády, aby sa s EÚ dohodla na akomsi prechodnom opatrení, ktoré by bankám zo sídlom v Londýne ponechalo prístup na európsky trh na niekoľko rokov.

Plánovaný masový odchod bankárov hrá do karát Parížu aj Frankfurtu. Obe mestá sa už dlhšie pokúšajú prebrať londýnsky štatút finančného centra.