Banky chcú vystúpiť proti regulácii, nevedia sa dohodnúť ako

Zdroj: MMF

Výkonní šéfovia popredných amerických a európskych bánk sa stretli za zatvorenými dverami, aby diskutovali o spoločnej odpovedi na sprísňujúcu sa reguláciu, no ako informuje agentúra Reuters, na ničom sa nedohodli.

Ich zvýšená aktivita súvisela s vývojom na Svetovom ekonomickom fóre, kde sa regulátori a politickí predstavitelia zhodli, že treba zmeniť pravidlá týkajúce sa bankárskych odmien alebo úverových aktivít a to hneď na globálnej a nie unilaterálnej úrovni.

Výročné fórum v švajčiarskom Davose sa nieslo v znamení plánov amerického prezidenta Baracka Obamu obmedziť aktivity popredných bánk, najmä tých, ktoré sú vystavené priveľkému riziku.

“Máme globálny problém, musíme nájsť globálne riešenie,“ vyhlásil v piatok šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet. Zástupcovia krajín skupiny G20, Medzinárodného menového fondu a Rady pre finančnú stabilitu totiž koncom minulého týždňa v Davose rokovali na neformálnom stretnutí. Ako informuje agentúra Reuters, lídri sa jednomyseľne zhodli, že prísnejšie regulačné pravidlá treba implementovať do konca tohto roka.

Odlišné názory sú však na odmeny bankárov a tiež Obamov návrh, aby komerčné banky dostali zákaz obchodovať na vlastný účet alebo investovať do hedžových fondov či fondov súkromného kapitálu.

Na stretnutí finančníkov zástupcovia najväčších bánk z Wall Street a európskych investičných bánk vyzvali k spoločnej odpovedi proti politikom, ktorí presadzujú sprísňovanie pravidiel. Ako pre Reuters uviedol nemenovaný zdroj, iný názor majú komerčné banky, vrátane niekoľkých európskych, ktoré vedia, že sektor sa musí umierniť. „Postoj veľkých investičných bánk sa veľmi odlišuje od prístupu veľkých komerčných bánk, preto bude ťažké dosiahnuť spoločné stanovisko.“

Jeden z bankárov, ktorý sa na neverejnom stretnutí zúčastnil, poukázal, že viacerí bankári sú frustrovaní tým, že politici ich nepočúvajú a to aj napriek tomu, že za minulý rok už mnoho vo svojich činnostiach zmenili. “To ako si banky a bankári vybudujú nový vzťah so spoločnosťou je v rukách politikov.“

(EurActiv/Reuters)