Banky sa obávajú záťažových testov

Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

ECB mala počas stretnutia, ktoré sa konalo začiatkom týždňa vo Frankfurte, zamietnuť žiadosť bánk o isté ústupky, vrátane zmien v termínoch testovania. Zástupcom Európskej bankovej federácie (EBF) mala dať jasne najavo, že nie je možné modifikovať časový harmonogram stanovený pre hodnotenie kvality aktív. Obe strany spoločné stretnutie odmietli komentovať.

Banky tvrdia, že im nejde o to, aby oddialili testovanie, potrebujú však viac času na prípravu a spracovanie údajov. V polovici marca dostali takmer 300-stranový manuál k spôsobu vyhodnocovania kvality aktív. Údajov, ktoré ECB požaduje, je obrovské množstvo a bude náročné ich pripraviť, tvrdia banky. Niektoré banky sa sťažujú na administratívne postupy spojené s testovaním. Ďalšie volajú po zjednodušení pravidiel.

Banky by sa mali prestať sťažovať a mali by začať spolupracovať, povedal Joachim Nagel z centrálnej banky Nemecka Bundesbank. Mali by využiť príležitosť, aby ukázali investorom, že sa dokázali vyrovnať s problematickou minulosťou, dodal Nagel.

„Rád by som videl väčšiu ochotu zo strany bankového sektora,“ uviedol Nagel s tým, že nové opatrenia sú podľa neho len logickou reakciou na finančnú krízu berúc v úvahu, že záchranu bánk museli zaplatiť daňoví poplatníci.

Niektoré banky z obáv pred záťažovými testami hromadia hotovosť a obmedzujú úverovanie. Potvrdzuje to aj správa spoločnosti Ernst & Young, podľa ktorej sa tak priškrtil základný zdroj financovania európskych podnikov.

Ernst & Young predpovedá, že kvôli opatrnosti bankárov vzrastie úverový trh v eurozóne v tomto roku len o 0,5 percent, čo je len tretina toho, čo sa pôvodne očakávalo. Oživenie ekonomík 18 členov eurozóny tak má byť v ohrození.

Tento rok sa hodnoteniu kvality aktív a záťažovým testom ECB podrobí takmer 130 popredných bánk z EÚ. Testy preveria, ako banky reagujú na rôzne šokové scenáre. Ich výsledky budú známe v októbri.

Po testovaní by mali banky dostať presný návod, ako očistiť svoje financie a aké potrebujú kapitálové rezervy na prípadné straty. K úspešnému absolvovaniu testov budú musieť banky v rámci trojročného krízového scenára udržať ukazovateľ kapitálovej primeranosti nad úrovňou 5,5 percenta.

Celoeurópskym záťažovým testom budú podrobené aj slovenské banky, ktoré sú z vyše 90 % v rukách zahraničných investorov. Tie banky, ktoré do tohto testovania nebudú zapojené budú pod prísnym dohľadom Národnej banky Slovenska.

Prevzatie dohľadu nad bankami Európskou centrálnou bankou je súčasťou snahy Únie o vytvorenie bankovej únie. ECB získa významné právomoci, napríklad bude mať právo odoberať bankové licencie či posudzovať akvizície.

(EurActiv/Reuters)