Banky si po testoch budú požičiavať lacnejšie

Euro na magnete, Flickr: Mario's Planet (CC)

Z 91 testovaných bánk neprešlo sedem, vrátane piatich zo Španielska, pričom pätnásť finančných ústavov testy zložilo len s ťažkosťami. Skúšku odolnosti európskeho bankového sektora voči krízam však kritizovali, že nebola dostatočne prísna.

Jedným z čiastkových cieľov bolo zlepšiť pozíciu juhoeurópskych bánk na finančných trhoch a znížiť náklady pre iné inštitúcie. „Aj tie, ktoré majú problémy môžu získať kapitál, aby stlmili obavy. Avšak sumy v tomto prípade sú skutočne relatívne nízke,“ tvrdí Ian Henderson z JP Morgan.

Podľa výsledkov, ktoré zverejnili v piatok, banky, čo neprešli, potrebujú len okolo 3,5 miliardy eur, čo je oveľa menej ako sa očakávalo. Keby bol ukazovateľ kapitálovej primeranosti bánk (Tier 1) stanovený na 8 % a nie na 6 %, banky by podľa Hendersona potrebovali ďalších 27 miliárd eur. Okolo 40 % by potrebovali nemecké a talianske banky.

Podľa analytikov bol test síce nastavený veľmi mierne, no informácie, ktoré banky museli zverejniť boli prínosom a sektor by tak mohol dostať podobný impulz ako po testovaní amerických bánk začiatkom roka. Trhy na výsledky reagovali pozitívne a náklady na požičiavanie sa finančným inštitúcia znížili.

Snaha vyhnúť sa druhej recesii

Niektoré banky, ktoré testom prešli s poriadny škrípaním sa už snažia získať nový kapitál a to bez vládnej pomoci. Ide napríklad o talianske Banca Monte dei Paschi di Siena a Banco Popolare. Pokiaľ ide o španielske „cajas“ ich problémy sa dlhodobo vlečú, pričom čerpajú aj vládnu pomoc na uzdravenie. Celkovo banky v Európe od začiatku krízy dostali štátnu pomoc v objeme 170 miliárd eur. Španielska banková konfederácia CECA tvrdí, že „cajas“by mali byť schopné získať tento rok kapitál v prípade, že to bude potrebné.

Investori po otrasoch na trhoch spôsobených gréckymi problémami, začínajú Európe opäť dôverovať. Okrem toho regiónu pomohli aj hospodárske výsledky, ktoré naznačujú, že eurozóna má šancu vyhnúť sa druhej recesii aj napriek úsporným opatreniam, ktoré štáty prijímajú.

Úverové trhy, ktoré čiastočne zamrzli vplyvom dlhovej krízy, pomaly ožívajú a na výsledky záťažových testov reagovali pozitívne, aj keď mnohé banky taja expozíciu voči štátnym dlhopisom.

Investori však kritizovali predstaviteľov EÚ za odmietnutie otestovať banky aj na prípad, že by Grécko skrachovalo. Člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Christian Noyer povedal, že je to preto, že krajiny eurozóny spolu s Medzinárodným menovým fondom položili na stôl miliardy eur, aby sa táto hypotéza úplne vylúčila.

(EurActiv/Reuters)