Barnier chce, aby akcionári schvaľovali platy top manažérov

Zdroj: TASR; autor: František Iván

Barnierov plán by budúci rok mohol uľahčiť schválenie celoeurópskeho zákona, ktorý by investorom poskytol možnosť obmedziť platy európskeho vysokého manažmentu. "Podporujem transparentnosť a zvýšenú zodpovednosť akcionárov v prípade všetkých spoločností, ktoré sú na zozname. Akcionári by napríklad museli povinne hlasovať o odmenách," povedal Barnier.

Ľuďom sa nepáči čoraz väčší rozdiel medzi zárobkom bankárov a bežných pracovníkov, navyše v časoch, keď sú mnohé európske ekonomiky v recesii a nezamestnanosť je vysoká. Už boli prijaté kroky na skresanie výšky bonusov v bankách, z ktorých mnohé boli v čase finančnej krízy zachránené vďaka peniazom daňových poplatníkov.

Barnier zároveň uviedol, že chce vidieť zverejnené platové balíky 20 alebo 30 top manažérov najväčších bánk.

Britskí a americkí akcionári v tomto duchu už konajú a neodsúhlasili vysoké platy šéfov, pretože ich výkon nezodpovedal ich platom. Napríklad Andrew Moss, bývalý výkonný manažér druhej najväčšej britskej poisťovne Aviva, odstúpil krátko po tom, ako akcionári neodsúhlasili jeho plat.

Komisár viedol aj kampaň za obmedzenie bonusov a akcionári by podľa neho mali mať možnosť stanoviť takéto limity. "Chcel by som, aby akcionári pre svoje spoločnosti stanovili dve kľúčové hodnoty – rozdiel medzi najnižším a najvyšším platom v ich firme a pomer medzi fixnou a variabilnou časťou odmeňovania," uviedol vo svojom vyhlásení.

Barnier je zodpovedný za návrhy zákonov EÚ, ktoré regulujú túto oblasť, a preto hrá kľúčovú úlohu v tvorbe platových pravidiel. No aj tak potrebuje získať podporu Európskej komisie, ktorá je výkonným orgánom EÚ. Na to, aby sa nová legislatíva stala realitou je zároveň nevyhnutný súhlas 27 členských krajín a Európskeho parlamentu.

Európsky parlament však už v minulosti žiadal pravidlá, ktoré by obmedzili mzdové bonusy bankárov na úroveň ich platu.

(EurActiv/Reuters)