Barroso chce projektové bondy miesto spoločných eurobondov

Foto: mmisso.deviantart.com

Predseda Komisie José Manuel Barroso počas svojho vystúpenia na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu podporil myšlienku zavedenia projektových bondov (obligácií) ako nového zdroja financovania  hlavných európskych investícií.

Na adresu spoločných eurobondov, ktoré presadzoval šéf Euroskupiny Jean-Cluade Juncker a taliansky minister financií Giulio Tremonti uviedol, že ide o zaujímavú myšlienku, no vzhľadom na súčasnú náladu v eurozóne, nie je šanca na dosiahnutie dohody. Zároveň dodal, že by mohla európskych lídrov ešte viac rozdeliť, ak ju budú jej podporovatelia ešte viac pretláčať.

Proti sú Nemci i Francúzi. Slovenská premiérka Iveta Radičová včera členom Výboru NR SR pre európske záležitosti potvrdila odmietavé stanovisko, ktoré už prezentoval aj minister financií Ivan Mikloš. "Návrhy na vytváranie nejakej agentúry pre eurobondy sa našťastie stretli s nesúhlasom väčšiny krajín. Takže to nebude témou stretnutia summitu, táto idea zostala naboku diania, je zatiaľ nepriechodná," priblížila pre TASR Radičová s tým, že podľa nej je táto idea nepriechodná natrvalo.

Projektové bondy cesta vpred?

Európske projektové bondy by na rozdiel od spoločných eurobondov mohli slúžiť na financovanie kľúčových projektov bez toho, aby mali okamžitý vplyv na národné rozpočty.

Veľké infraštruktúre projekty – či už ide o železničné spojenie alebo plynovody – si vyžadujú komplexnú zmes kapitálu, aby ich bolo možné vôbec uskutočniť. Navrhovatelia projektu doň zväčša investujú vlastné peniaze, využívajú bankové pôžičky a emitujú bondy na získanie finančných zdrojov.

V čase väčšieho rizika a nízkej finančnej aktivity, majú investori o projektové bondy menší záujem. Európska investičná banka môže nahradiť súkromných investorov a bondy nakúpiť sama. Toto je v podstate to, čomu Barroso hovorí projektové bondy.

EIB môže dokonca poskytnúť financovanie vysokorizikových podriadených dlhov. Tvrdí to prezident EIB Philippe Maystadt. Znamená to teda, že banka by mohla kúpiť aj najrizikovejšie bondy – tie, ktoré by nemuseli byť splatené v prípade, že projekt zlyhá.

„Participácia EIB v danom projekte by bola v podstate garanciou pre ostatných súkromných investorov, zaisťujúca správnu úroveň likvidity aj pre dlhodobý projekt,“ vysvetlil zástupca EIB. Toto by tiež obmedzilo závislosť projektu od komerčných bankových úverov, ktoré sa v súčasnej hospodárskej fáze získavajú len veľmi ťažko. EIB už v súčasnosti nakupuje projektové bondy, ale len v malom rozsahu. Takto sú financované napríklad dva fotovoltické projekty v Taliansku.

To, čo má na mysli Barroso má však oveľa väčší rozsah. Podľa zástupcov EIB si nakupovanie projektových bondov z krátkodobého hľadiska nebude vyžadovať zvýšenie kapitálu banky, no neskôr by to mohlo byť nevyhnutné. EIB financujú členské štáty.

Záležitosť by mali prebrať aj na summite Európskej rady, ktorý začne zajtra (16. decembra). Oficiálnou súčasťou agendy to však nie je. Európsky parlament Barrosov návrh podporil.