Barroso varuje pred prílišným protekcionizmom

Šéf Európskej komisie José M. Barroso odpovedal na otázku v rozhovore pre Financial Times, či nemá pocit, že v EÚ narastá trhový protekcionizmus: “Áno, a obávam sa, že sa to deje nielen v Európe ale všade. Politické sily v EÚ, ktoré boli tradične trhovo orientované, sú dnes, povedzme to elegantne, viac obozretné.” Zároveň dodal, že niektorí stredo-praví politici sú dnes “v tomto smere viac konzervatívni.”

Vyhlásenie šéfa Komisie prichádza v čase, keď sa množia sťažnosti firiem aj politikov najmä z Francúzska, Talianska a Nemecka na dumpingové ceny čínskych produktov. Tlak je taký silný, že komisár Mandelson musel odložiť plánovanú revíziu ochranných obchodných nástrojov EÚ, ktoré mali zmäkčiť antidumpingové opatrenia. Na produkty dovážané z Číny bolo uvalených, alebo je v procese preskúmavania, viac ako 100 antidumpingových opatrení.

“Veľmi dobre viem, že niektorí ľudia vnímajú čínsky rast ako hrozbu. My z neho chceme spraviť príležitosť! Povedal som to aj Číňanom – “Musíte nám pomôcť, musíte sa správať tak, aby to bolo dobré pre globálnu eknomiku,” obhajuje Barroso svoje liberálne názory.

Pripustil však, že reálny tlak členských štátov na čoraz väčšie ochranárske opatrenia, ktoré majú obmedziť prílev lacného čínskeho dovozu na európsky trh, je príliš silný: “Komisia nechce robiť takúto politiku, ale odolávať protekcionistickým požiadavkám môže byť ťažké.”

V tejto vojne liberalizmu a protekcionizmu šéf Komisie vyzdvihol najmä pozitívny vplyv nových členských štátov, ktoré “priniesli dodatočný tlak na väčšiu konkurenciu v starej Európe. To dokazuje, že rozširovanie môže byť obojstranne výhodný proces v EÚ.” Zároveň ocenil, že európski nováčikovia tlačia starých členov do hlbších ekonomických reforiem a sú vo všeobecnosti liberálnejšie.

Pri hodnotení ekonomiky EÚ José Barroso pripustil, že spomalenie rastu v USA poškodí aj starý kontinent, pretože “nemôžeme byť úplne imúnni voči situácii v Amerike, ale nie je žiadny vážny dôvod obávať sa recesie v Európe.”