Belgicko odmietlo jednotné obaly cigariet

zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva chce počkať na komplexné vyhodnotenie skúseností z Austrálie. Tá zaviedla štandardizované krabičky cigariet zbavené obchodných značiek v roku 2013. Paralelne tiež došlo k prudkému zvýšeniu cien. Vyhodnocovanie tohto opatrenia je zatiaľ rozporuplné, bez jednoznačných záverov.

Kým austrálska vláda hovorí o pozitívnych číslach v poklese fajčiarov, tabakové spoločnosti hovoria o nepodloženej súvislosti tohto poklesu s generickými obalmi a náraste falšovaného a pašovaného tovaru.

Belgické ministerstvo chce ešte počkať na ďalšie dáta a následne je pripravené viesť diskusiu opäť “bez akýchkoľvek tabu”, uvádza belgická agentúra Belga.

To, že sa pre navrhované opatrenia nenájde väčšina hlasov poslancov výboru bolo zrejmé už skôr. Belgicko stále pracuje na zavádzaní európskej smernice o tabakových výrobkoch, ktoré sprísňuje ich predaj a kladie na výrobcov nové obmedzenia predovšetkým v podobe väčších zdravotných varovaní  zákazu príchutí a regulácie elektronických cigariet.

Väčšina jej ustanovení má vojsť v EÚ do platnosti od roku 2016.

Európska smernice generické obaly nezvádza, ponecháva rozhodnutie o takomto opatrení na členských štátoch.

K tomuto kroku v EÚ zatiaľ pristúpili Veľká Británia a Írsko.

Väčšinové belgické strany ako N-VA, CD&V a Open Vld návrh zákona v o výbore odmietli. Poslankyňa parlamentu z Open – VLD (liberáli), Ine Somers, ktorú cituje agentúra Belga hovorí, že diskusia do budúcnosti nie je uzavretá, no treba zvážiť a preštudovať všetky aspekty. Poslanec Damien Thiery z Reformistického hnutia argumentuje, že zatiaľ žiadna krajina nevie preukázať, že by toto opatrenie priamo viedlo k poklesu konzumácie tabaku.