Bezkontaktné platby v Európe za rok stúpli šesťnásobne

zdroj sxc.hu

V Európe je v obehu 69 miliónov bezkontaktných platieb, ktoré možno použiť cez viac ako milión bezkontaktných platobných terminálov. Popularita platby touto formou stúpa.

Podľa údajov Visa Europe v júli tohto roka bol ich objem šesťnásobne vyšší ako vlani. Za rok spotrebitelia vykonali 211 miliónov bezkontaktných nákupov. Celková hodnota transakcií dosiahla 1,8 miliardy eur, pričom priemerná platba bola na úrovni 8,63 eura.

„V júli 2013 bolo uskutočnených 30 miliónov platieb v celkovom objeme 285 miliónov eur. Pre porovnanie, v júli 2012 bolo bezkontaktných platieb 6,8 milióna, v celkovej hodnote 48,5 milióna eur," konštatoval riaditeľ pre bezkontaktné platby Visa Europe Mark Austin.

Na Slovensku v júli prebehlo celkom 2,1 milióna bezkontaktných platieb. Priemerná hodnota nákupu bola 8,62 eur.

Celkovo je v obehu viac ako 1,6 milióna bezkontaktných kariet, čo je až 128-percentný medziročný nárast. Inštalovaných je viac ako 13 tisíc bezkontaktných terminálov, čo je dvojnásobok oproti minulému roku.

Najvyššia priemerná hodnota takýchto platieb bola v júli 2013 zaznamenaná v Španielsku – 34,39 eura. Naopak, v priemere najnižšie sumy platia bezkontaktne Poliaci – 6,18 eur.

(EurActiv/TASR)