Brexit: Ako sa vyhnúť drahším anglickým raňajkám

Anglické raňajky, foto: Pixabay

Ešte pred piatimi týždňami nebola potreba prechodného obdobia široko akceptovaná, teraz takmer všetci v britskom kabinete akceptujú, že nejaká forma bude potrebná.

Pre BBC to cez víkend povedal britský minister financií Philip Hammond.

Hammond v referende podporil zotrvanie v EÚ a je považovaný za hlas tzv. mäkkého brexitu v kabinete premiérky Theresy Mayovej. Uprednostňuje obchodné vzťahy s EÚ pred obmedzením migrácie.

Opakovane hovoril o potrebe prechodnej dohody.

Tá by mala pomôcť najmä Veľkej Británii preklenúť obdobie, kým uzavrie obchodnú dohodu s EÚ, a zmiernila tak vplyv brexitu na ostrovné firmy.

Ak totiž Londýn a Brusel nedosiahnu do marca 2019 obchodnú dohodu, bude sa obchodná výmena medzi nimi riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. Inými slovami, dôjde k zavedeniu ciel.

Anglické raňajky

Príspevok k debate nedávno dodala poradenská spoločnosť KPMG. Podľa jej odhadov môže brexit v prípade, že sa obchodné vzťahy budú riadiť pravidlami WTO, zvýšiť cenu typických „anglických raňajok“.

Cena klasických anglických raňajok, ktoré zvyčajne zahŕňajú vajcia, slaninu, párky a pečenú fazuľu, podávané s pomarančovým džúsom, čajom alebo kávou – by sa tak zvýšila o takmer 13 %, tvrdí KPMG.

Pomarančový džús a olivový olej zo Španielska a Talianska by pravdepodobne zdraželi najviac – o 34 % a 30 %.

Prvé kolo rokovaní

Britský minister pre brexit David Davis sa má v pondelok v Bruseli zúčastniť prvého plného kola rozhovorov o podmienkach odchodu Británie z EÚ. Agenda zahŕňa ako práva občanov po brexite tak aj finančné vyrovnanie.

Podľa Hammonda musí britská vláda, čo najskôr poskytnúť čo najjasnejšiu predstavu o brexite, obnoviť tak dôveru podnikov a spotrebiteľov a udržať rast hospodárstva. Zdôraznil, že firmy, ktoré sa rozhodujú, kam nasmerujú investície, očakávajú, že budú mať viac jasno o budúcich vzťahoch Londýna s Európou.

Dĺžka akéhokoľvek prechodného obdobia bude závisieť od toho, koľko času bude potrebné na zavedenie nových systémov v oblastiach, ako sú clá a prisťahovalectvo. Domnieva sa však, že na to bude pravdepodobne potrebných „pár rokov“.