Brexit: Londýn stratí časť finančného priemyslu

HSBC

Pobočka HSBC v Londýne, zdroj: TASR

Po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ príde Londýn o časť finančného sektora, tvrdí analýza Bruegel. Zacielia najmä do Frankfurtu, Paríža, Amsterdamu a Dublinu.

Hoci sú tieto mestá už dnes dôležitými hospodárskymi centrami, sídli v nich menej finančných inštitúcií a centrál medzinárodných firiem. Migrácia finančného sektora tak vyvolá nápor na ich infraštruktúru, i dostupnosť ľudských zdrojov.

Bruegel podčiarkuje, že mimoriadnou výzvou bude rozvinúť sektor finančných technológií pre EÚ-27. Vysoko inovatívne technologické firmy, dôležité pre fungovanie súčasného finančného sektora, sú dnes koncentrované v Londýne.

Podľa think-tanku by sa malo z Londýna do EÚ-27 presunúť asi 30 000 pracovných miest. Asi tretinu z nich by mali tvoriť ľudia pracujúci v kľúčových veľkoobchodných bankových aktivitách, zvyšok tvoria súvisiace profesionálne služby.

Príchod takéhoto počtu ľudí vytvorí tlak aj na trh s nehnuteľnosťami. Bruegel však konštatuje, že čím viac bude v tom čase finančný trh Únie integrovaný, tým nižšia bude snaha koncentrovať všetky banky a spoločnosti do jednej lokácie. Z migrácie tak môže profitovať viac miest.

Podľa analýzy by mali veľkým operáciám na finančnom trhu v EÚ-27 po brexite dominovať švajčiarske a americké investičné banky. V „prvej lige“ sa ocitne aj jeden nemecký bankový dom a tri francúzske. O niečo menší podiel budú mať holandské, talianske a španielske banky.