Británia ostro sleduje spor Komisia vs Apple

Apple, Tim Cook, daňové úniky, Írsko

Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook, (zdroj: TASR/AP)

Od roku 1991 mohol Apple na základe dohody s írskou vládou odvádzať daň zo zisku v symbolickej výške, ktorá sa postupne znižovala až na 0,005 %. Na základe pravidiel štátnej pomoci v EÚ nie je možné americkú spoločnosť pokutovať. Únia ale môže prostredníctvom Írska žiadať o doplatenie daní. Za 12 rokov táto suma predstavuje 13 miliárd eur.

USA chcú koordinovaný, medzinárodný postup

Apple sa proti doplatku odvolá. Jeho šéf Tim Cook sa pri komentovaní európskeho rozhodnutia nevyhol ani nadávkam. Barackovi Obamovi, ktorého administratíva taktiež rieši zámorské presuny ziskov svojich domácich spoločností, sa naopak nepozdáva to, že EÚ koná jednostranne.

Počas uplynulého summitu G20 hovoril Obama aj o potrebe medzinárodného systému na boj s daňovými únikmi. Povedal: „Je v záujme všetkých krajín zastaviť to, či už sú rozvinuté alebo rozvojové.“

Obvinenia technologickej firmy o politicky motivovanom konaní Európska komisia odmieta. „Politické by sa nemalo zamieňať so spolitizované,“ odvetila EK prostredníctvom svojej hovorkyne. Vyhýbanie sa daňovej povinnosti je „top prioritou“ Komisie za posledné dva roky pod Junckerovým vedením. Preto Apple, vysvetlila hovorkyňa.

Niektoré americké média vidia za rozhodnutím EK snahu o záchranu únie v časoch rastúceho euroskepticizmu. „Apple je ukážkou, ako sa má bojovať s populizmom,“ povedal časopisu Fortune zdroj z bruselského prostredia.

Fortune nezabudli pripomenúť, že komisárom pre hospodárske a finančné záležitosti je bývalý socialistický minister Pierre Moscovici. Rovnako naľavo majú byť tie médiá, ktoré zákrok Komisie voči daňovému zvýhodneniu schvaľujú.

Komentátor špecializovaného periodika PC Magazine Tim Bajarin argumentuje voči absurdnosti európskeho rozhodnutia. Apple mal v minulosti Írsku pomôcť tak, že v krajine udržal vzdelaných ľudí a prilákal ďalšie technologické spoločnosti.

Odchádzajúca Británia spozornela

Pre mnohých politikov je prebiehajúci spor vyjadrením ich vlastných výhrad voči Európskej únii. Líder krajne pravicovej strany UKIP Nigel Farage minulý týždeň polemizoval o tom, že pre pobrexitovú Britániu môžu byť podobné správy veľmi dobré. Spätné zdaňovanie by podľa neho mohlo firmy podnietiť, aby svoje ústredie presunuli na mimo EÚ.

Podobné úvahy nie sú podľa denníku The Telegraph cudzie ani v sídle premiérky Theresy Mayovej na Downing Street 10. V prípade Applu sú to ale predčasné myšlienky. Samotný Tim Cook tvrdí: „Írsku sme veľmi oddaní, už 37 rokov sme. Máme spolu dlhodobý románik.“