Británia zavedie generické obaly cigariet

Zdroj: elgarblog.wordpress.com, CC

Horná komora britského parlamentu (Snemovňa lordov) v pondelok schválila návrh zákona, na základe ktorého budú tabakové spoločnosti povinné baliť cigarety do jednotných škatuliek zbavených grafiky a lôg.

Krajina tak nasleduje Austráliu a Írsko, ktoré už podobnú legislatívu prijali.

Poslanci dolnej komory parlamentu schválili tento zákon už minulý týždeň. Nové pravidlá vstúpia do platnosti od mája 2016.

Nový zákon bude spočiatku platiť len v Anglicku, hoci vláda vo Walese sa už vyjadrila, že sa ním bude inšpirovať. Podobný krok zvažuje aj Severné Írsko a Škótsko.

Vláda vedená premiérom Davidom Cameronom zavádza toto opatrenie po rokoch politického dohadovania a diskusií, pripomína agentúra Reuters. Cameronov kabinet tvrdí, že nová legislatíva bude viesť k zlepšeniu verejného zdravia a zníži počet fajčiarov z radov detí a mládeže.

Výkonná riaditeľka organizácie Action on Smoking and Health (ASH) Deborah Arnott pre agentúru Reuters uviedla, že ide o „rozhodujúci moment“ v boji užívaniu tabaku.  

Cigaretové škatuľky budú po novom jednofarebné, veľkosť písma názvu značky by mala byť „nevýrazná.“ Na základe európskej regulácie budú jediným dominantným motívom na obale varovania upozorňujúce na škodlivé účinky fajčenia.

Podľa výrobcov cigariet nová legislatíva porušuje práva duševného vlastníctva k značke a povedie k zvýšenej miere falšovania a pašovania cigariet. Spoločnosti zvažujú aj právne kroky.

Podobnú úpravu obalov tabakových výrobkov už zaviedla Austrália a Írsko. 

„Protitabakový“ zákon začal v Austrálii platiť v roku 2012, Írsko ho prijalo začiatkom marca tohto roka, pričom do platnosti vstúpi od mája 2017. Británia bude so skorším dátumom platnosti – už v roku 2016 – prvou členskou krajinou únie, kde sa štandardizované balenia (plain packaging) objavia.

Smernica o tabakových výrobkoch, ktorú EÚ prijala minulý rok, zaviedla okrem iných obmedzení aj väčšie zdravotné varovania na krabičkách cigariet zaberajúce 65 % plochy prednej a zadnej strany obalu. Po intenzívnych diskusiách v rámci legislatívneho procesu ale nezaviedla generické obaly zbavené obchodných značiek. Toto rozhodnutie ponechala v rukách členských štátov.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vedie konzumácia tabaku k úmrtiu šiestich miliónov ľudí na celom svete. Viac ako päť miliónov obetí tabaku sú aktívni fajčiari, pričom zhruba 600-tisíc ľudí zomrie na následky pasívneho fajčenia.