Britská ekonomika dúfa v olympijské zlato

Zdroj: TASR / AP

Britská vláda dúfa, že pozitívne dôsledky viac ako deväťmiliardového stimulu bude ekonomika kráľovstva pociťovať ešte dlhé roky. Briti sa však postupne prebúdzajú z olympijskej eufórie do reality, že do roku 2020 ich nečaká nič iné ako škrty.

Vytriezvenie

Guvernér centrálnej banky Bank of England Mervyn King v uplynulých dňoch upozornil, že obnova ekonomiky bude dlhý a pomalý proces. Inštitúcia očakáva, že hoci ekonomika po deviatich mesiacoch prepadu v druhej polovici roka mierne posilní, z celoročného pohľadu však bude stagnovať. Dlh krajiny, ktorý v súčasnosti presahuje bilión britských libier, by mal prekonať 90 % HDP. Nepomáhajú ani implementované úsporné opatrenia.

Experti už pár dní po skončení olympiády preto upozorňujú, že pozitívny vplyv výnosov z lístkov či suvenírov a investície organizátorov hier bude trvať len krátko. „Všetci sme si užívali, ale podobne ako v prípade všetkých zábav, na druhý deň nastane vytriezvenie,“ skonštatoval pre agentúru Reuters Georgios Kavetsos z London School of Economics.

„Veľké podujatia ako olympiáda výrazne nezvyšujú reálne výsledky hospodárskeho rastu, turizmu, zamestnanosti alebo platov,“ vysvetlil.

Mesto duchov

Olympijské hry podporili hospodársku činnosť najmä v regióne hlavného mesta, no už podľa predbežných prieskumov, ktoré zverejnil denník the Financial Times, realita nenaplnila očakávania. Periodikum uvádza, že Londýn síce prilákal okolo 100 tisíc zahraničných návštevníkov, ale počas sezóny v bežnom roku doň príde okolo 300 tisíc turistov z cudziny. Mnohé podniky sa dokonca sťažovali, že športoviská turistov odklonili od hlavných londýnskych atrakcií.

Samotní Londýnčania sa od otváracieho ceremoniálu obávali dopravného kolapsu, preplnenej verejnej dopravy a metra. Centru sa začali vyhýbať. Hlavné mesto sa tak v prvé dni hier premenilo doslova na mesto duchov. Situáciu dokonca musel zachraňovať samotný premiér David Cameron, ktorý verejne vyzval k tomu, aby sa ľudia do Londýna vrátili. Po jeho vystúpení sa situácia zmiernila.

Perličku uvádza portál BBC News, podľa ktorého spotrebu vo veľkej miere ovplyvňovali aj výsledky domácich atlétov. „Ako rástol počet medailí, zlepšovala sa aj nálada spotrebiteľov a nakupujúci viac míňali,“ poukázal Samuel Tombs z Capital Economics.

Zabudnutý východný Londýn vstal z popola

Domáce média z prínosov olympiády vyzdvihli najmä ďalšie zviditeľnenie hlavného mesta. Osobitne podčiarkli, že zabudnutá znečistená štvrť Stratford, kde vyrástol olympijský štadión, doslova vstala z popola.

Tvár jednej z najchudobnejších častí hlavného mesta sa výrazne zmenila. Nielenže v nej postavili najväčšie mestské nákupné centrum v Európe, má teraz aj výborné dopravné spojenie zo zvyškom metropoly.

Štadión budú okrem toho používať aj naďalej. V roku 2017 v ňom prebehnú majstrovstvá sveta v atletike. Londýn sa tiež usiluje získať hosťovanie svetového šampionátu v dráhovej cyklistike v roku 2016.

Ubytovanie pre olympionokov je na predaj. Časť však bude slúžiť ako sociálne byty.

Minister kultúry: Londýnska olympiáda bude lákať aj po skončení

Napriek negatívnym špekuláciám o hospodárskom vplyve hier minister kultúry Jeremy Hunt dnes (14. augusta) spustil kampaň na podporu turizmu, ktorá má tiež prispieť k podpore ekonomiky. Vláda si stanovila cieľ,  že v najbližších štyroch rokoch na odkaz londýnskej olympiády priláka 10 miliónov turistov navyše.

Prispieť k tomu má najmä zjednodušenie získania turistických víz. To má viesť k tomu, aby do Veľkej Británie prišlo viac návštevníkov najmä z Číny. Ako píše denník the Telegraph, vláda dúfa, že sa jej takto podarí splniť cieľ, aby ekonomický prínos hosťovania svetového športového podujatia dosiahol 13 miliárd libier. V opačnom prípade bude londýnska olympiáda triumfom len pre britských atlétov.