Britská Snemovňa lordov: Strácame vplyv v EÚ

Zdroj: TASR/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Správa Snemovne lordov, hornej komory britského parlamentu, označuje európske pravidlá pre bankový sektor, prijaté ako prevencia pred opakovaním krízy z rokov 2007-2009, za „obdivuhodné“.

Súbor takýchto pravidiel bol „potrebný a primeraný“. Za menej šťastnú výnimku považujú lordi pravidlá o obmedzení odmeňovania bankárov a „hroznú“ plánovanú daň z finančných transakcií.

EÚ v súčasnosti cieli na väčšiu integráciu kapitálových trhov, aby pomohla ekonomike a podnikom k disponibilným financiám. Londýn je najväčším trhom s kapitálovými produktmi a službami v EÚ.

Správa Snemovne lordov preto pripomína, že je pre Britániu kľúčové udržať si priamy vplyv na rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú jeden z najdôležitejších sektorov jej ekonomiky.

„Vyzývame vládu, aby urobila všetko v záujme obnovenia vplyvu Veľkej Británie v Bruseli, aký sme kedysi mali a udržali nás v diskusii v prvej línii,“ vyhlásil predseda výboru lord Harrison (labourista).

„Londýnska City je cenné aktívum nie len pre Veľkú Britániu ale pre EÚ ako celok. No Veľkej Británii hrozí, že napriek svojej expertíze bude na okraji.“  

Zástancovia členstva krajiny v EÚ majú pocit, že referendum prisľúbené premiérom Davidom Cameronom o vystúpení z únie (v prípade, že vyhrá májové voľby), sa už dnes negatívne odráža na vplyve Británie na európske rozhodnutia.

Odporcovia britského zotrvania v únii naopak vidia EÚ ako synonymum byrokracie a nadmernej imigrácie.

Zástupca londýnskej City, ktorého cituje agentúra Reuters, Mark Boleat, si tiež myslí, že Británia by mala hrať „plnú a aktívnu úlohu“ pri formovaní európskych pravidiel.

„Spoločný kapitálový trh predstavuje pre Veľkú Britániu „zlatú príležitosť“… preto je dôležité, aby vláda zabezpečila, že Veľká Británia je v centre tejto diskusie", píše sa v parlamentnej správe.

Zároveň sa v nej konštatuje, že novým európskym orgánom bankového a finančného dozoru chýbajú právomoci, zdroje a väčšia nezávislosť od Európskej komisie na to, aby si mohli robiť svoju prácu poriadne.

„Právomoci a autorita týchto agentúr by sa mala posilniť,“ uvádza text. Ide o nezvyklý postoj v krajine, ktorá zväčša nerada vidí ďalšie presuny právomocí na nadnárodnú úroveň.

The Bank of England minulý týždeň vyhlásila, že na to, aby sa integrovali kapitálové trhy v EÚ nie sú potrebné žiadne inštitucionálne zmeny.