Britské banky majú otestovať odchod z eurozóny

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Šéf britského úradu pre dohľad nad finančným trhom Adair Turner včera (17. júla) informoval, že britské banky sa musia zamyslieť na problémami, ktoré by mohli vzniknúť pri redenominácii ich aktív a záväzkov do ďalšej meny, hoci pravdepodobnosť takéhoto scenára je stále malá.

„Vyzvali sme ich, aby takéto prípady otestovali v prípade Grécka, Španielska, Talianska, Portugalska a Írska,“ uviedol Turner počas svojho vystúpenia pred členmi vplyvného parlamentného výboru pre rozpočet (Treasury Select Committee – TSC).

„Šance sú stále veľmi malé, veľmi veľmi malé minimálne v prípade niektorých zo spomínaných krajín, ale myslím si, že žiadosť otestovať extrémne rizikové scenáre je napriek tomu rozumná,“ dodal.

Britskí poslanci v júni upozornili, že dlhová kríza v eurozóne je najväčšou výzvou, ktorej čelí ekonomika Spojeného kráľovstva. Hospodárstvo sa na prelome rokov opäť ocitlo v recesii.

Ekonomika sa v poslednom štvrťroku 2011 prepadla o 0,4 % a v prvom štvrťroku 2012 o 0,3 %. Najhoršie odhady hovoria, že tento rok by hospodárstvo mohlo poklesnúť o 1 % HDP.

Výbor TSC preto rozhodol o využití hotovostných rezerv bánk na podporu ekonomiky, najmä zvýšením úverovania smerom do podnikov. Ako informoval Turner v súčasnosti pracujú na detailoch plánu.

V najbližšom čase pripravujú stretnutia s bankami, aby prediskutovali, aký objem z hotovostných rezerv môžu uvoľniť. Podľa Turnera celý proces zaberie pár týždňov.

(EurActiv/Reuters)