Britské noviny bránia finančníkov

Zdroj: Flickr

Kampaň proti smernici spustili konzervatívny denník Daily Telegraph a jeho rival City AM. City AM, ktorý začal vychádzať zadarmo v roku 2005, často znečisťuje ulice hlavného mesta, kde si ho z rúk do rúk podávajú na uliciach a v metre. Finančníci londýnskeho centra City však tvoria značný podiel čitateľskej základe oboch novín, keďže sa zameriavajú najmä na finančné spravodajstvo.

Okrem médií v prospech finančníkov však lobuje aj centrálna banka The Bank of England. Zasiahnuť sa snaží aj americká štátna pokladňa US Treasury, ktorá tvrdí, že roztržka medzi EÚ a hedžovými fondmi môže viesť obrovským stratám sektora (967,53 miliárd eur).

Spojené štáty sú primárnou destiláciou investícií európskych alternatívnych fondov a ako píše Telegraph – 80 % správcov fondov sa nachádza v Británii. V Bruseli sa návrh smernice stal stredobodom pozornosti už od zverejnenia. Europoslanci loby obvinili, že sa snaží čiastkovým problémom odvrátiť pozornosť od ďalšej regulácie – na makro- aj mikroúrovni.

The Bank of England si dala vypracovať štúdiu vplyvu smernice na finančný sektor. Z jej záverov vyplýva, že by mohla viesť k právnej neistote a systémovému zlyhaniu. Návrh smernice, ktorý má viac ako 100 strán by podľa sektora obmedzil aktivitu európskych fondov s fondmi mimo bloku.

Proti smernici vystupuje aj europoslanec Syed Kamall. „Všetkých by malo znepokojovať akým spôsobom smernica obmedzí návratnosť investícií – väčšina našich penzií sa investuje do hedžovýh fondov, private equity a iných alternatív, ktoré regulácia zasiahne. Skončíme so zmenšenými penzijnými fondmi a starnúcou pracovnou silou,“ uviedol pre EurActiv.

Viac ako tisíc dodatkov

Smernicou sa v súčasnosti zaoberá Rada ministrov a Európsky parlament. Ukazuje sa však, že obe inštitúcie majú na záležitosť odlišný názor. Kým Rada, najmä v čase švédskeho predsedníctva, urobila niekoľko ústupkov a niektoré časti miernila, Európsky parlament obvinili, že sa aj tak snaží obmedziť aktivitu fondov, bez toho, že by si uvedomoval, že by tak mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskeho rastu. Poslanci v súčasnosti zápasia s 1300 dodatkami k smernici.