Brusel chce skoncovať so špekuláciami na finančných trhoch

Zdroj: MMF

Podľa pripravovaných pravidiel by mohli regulátori finančných trhov Únie obmedziť obchodovanie s niektorými derivátmi akými sú napríklad takzvané swapy úverového zlyhania, ktorými sa držitelia dlhopisov istia proti zlyhaniu dlžníka.

Kritici neobmedzeného obchodovania s týmito derivátmi tvrdia, že špekulanti počas posledných týždňov vytlačili ceny gréckych swapov do závratných výšin, a tak nakoniec urýchlili žiadosť Grécka o pomoc, ktorá by mala dosiahnuť výšku 110 miliárd eur.

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier je veľkým zástancom tvrdej regulácie. Netají sa tým, že sa chce zamerať na neprehľadný trh s finančnými derivátmi. Zdroj z Komisie tvrdí, že sa Barnier v súčasnosti snaží vymyslieť, akým spôsobom by regulačné orgány mohli obmedzovať obchodovanie s derivátmi.

Nový model regulácie by sa mohol inšpirovať prístupom Washingtonu. Americká administratíva chce zaviesť obmedzenia v individuálnych obchodoch s derivátmi, ktoré budú také veľké, že by samy o sebe mohli pohnúť svojou cenou v prospech obchodníka.

Analytici očakávajú, že Barnier navrhne detailné sledovanie obchodov s derivátmi a uchovávanie dát o nich v špeciálnych ústrediach tak, aby mali regulátori lepší prehľad o tom, čo sa na trhu deje.

V súčasnosti trh s finančnými derivátmi, ktorý sa od roku 1998 nafúkol zo 100 miliárd dolárov ročne na 700 miliárd v roku 2008, nepodlieha prakticky žiadnemu dohľadu. Navyše ho kontroluje len zopár veľkých hráčov ako napríklad Goldman Sachs či Deutsche Bank.

Pod drobnohľadom

Investičné banky špekulujúce s derivátmi sa dostali do hľadáčika politikov i analytikov ako jeden z vinníkov finančnej krízy a kritika sa na ich hlavy znáša aj v súvislosti s platobnou neschopnosťou Grécka. Nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym obvinili špekulantov z „torpédovania krehkých trhov“.

Mnoho pozorovateľov je presvedčených, že špekulanti v posledných týždňoch umelo nafúkli ceny CDS Grécka a výrazne  tak prispeli k jeho rýchlej žiadosti o finančnú pomoc. Podľa regulátorov je problém aj v tom, že v súčasnosti neexistujú ucelené záznamy o uskutočnených obchodoch, a tak možno o zámerných pohyboch cien zo strany špekulantov opäť len špekulovať.

Ekonómovia sú však presvedčení, že v tom, že prísnejšia regulácia takýchto „škodcov“ mnoho dobrého neprinesie. Politici by sa podľa nich mali zamerať na zaistenie dlhodobej fiškálnej disciplíny v eurozóne. Predpokladá sa, že Barnier predloží súbor nových pravidiel už v júni a začne sa kolo vyjednávaní medzi členskými štátmi EÚ, Komisiou a Európskym parlamentom.

Ešte tento rok by mali zverejniť aj návrhy zamerané priamo na reguláciu trhov so swapmi, ktorý za sedem rokov dokázal narásť z 900 miliárd eur na 62 biliónov eur pred krízou.