Komisia pripravuje žalobu voči Googlu

zdroj: TASR

Európska komisia s najväčšou pravdepodobnosťou tento týždeň oficiálne podá žalobu na najväčší internetový vyhľadávač za zneužívanie trhového postavenia. Potvrdil to pre The Wall Street Journal euroúradník blízky komisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

V prípade uznania viny hrozí Google pokuta vo výške 10% zisku spoločnosti, čo by mohlo predstavovať viac ako 6 miliárd eur, a povinnosť zmeniť viaceré obchodné praktiky.

Komisia vyšetruje Google už od roku 2010. Viaceré spoločnosti, ako napríklad mediálny koncern Axel Springer, kalifornskú spoločnosť obvinili, že pri zverejňovaní výsledkov vyhľadávania uprednostňuje vlastné služby.

Firma Google mala zneužívať svoje postavenie menením kritérií pre radenie výsledkov a „vyškrabávala obsah z iných internetových stránok, aby zvýhodnila vlastné služby týkajúce sa napríklad nákupov.

Google má na európskom trhu s 90 percentami takmer monopolné postavenie. Americký trh pokrýva „len“ na 75%. Práve tam začiatkom roka 2013 Federálna komisia pre obchod (FTC) ukončila hĺbkového vyšetrovanie Google za rovnaký prečin.

Denník The Wall Street Journal len nedávno uverejnil internú správu FTC, z ktorej vyplynulo, že agentúra skutočne našla dôkazy o manipulácii výsledkov  vyhľadávania. Vyšetrovanie bolo ukončené potom, čo Google súhlasil so zmenou niektorých praktík.

Najväčšia žaloba od čias Microsoftu

Bývalý eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia sa pokúšal o zmierlivú dohodu s Google, no všetky jeho pokusy narazili na odpor ostatných komisárov a členských štátov, ktorí ústupky zo strany Google považovali za nedostatočné.

Nová dánska eurokomisárka, ktorá do funkcie nastúpila v novembri od začiatku naznačovala, že dáva prednosť formálnemu súdnemu procesu. Dôvodom má byť vytvorenie právneho precedensu, ktorý by pomohol upraviť fungovanie veľkých trhových hráčov.

Kolégium komisárov by o prípade malo rozhodnúť už túto stredu.  Konanie voči Googlu by bolo po žalobe proti Microsoftu zatiaľ najprestížnejšie. Softvérový gigant bol v roku 2012 nútený zaplatiť pokutu v hodnote 1,8 miliardy dolárov.