Centrálne banky sa snažia o oživenie ekonomík

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok (5. júla) znížila svoje sadzby na rekordné minimum na úrovni 0,75 %. Reagovala tak na sériu negatívnych ukazovateľov stavu ekonomiky. Tie poukazovali na to, že nielen Európe, ale aj Ázii a Spojeným štátom dochádza dych.

Neobnovila však nákup dlhopisov či ďalší program dlhodobých zdrojov pre banky.

Podobný krok neočakávane urobil aj Peking. Britská Bank of England so sadzbou 0,5 % avizovala, že na podporu hospodárstva vytlačí nové peniaze.

„Prekvapujúce je, že zakročili tak rýchlo. Je to dôkazom, že obavy zo stavu svetovej ekonomiky len rastú,“ okomentoval čínsku reakciu ekonóm Mark Williams z Capital Economics. Čínske dáta by pritom mali vyjsť tento týždeň, vrátane údajov o hrubom domácom produkte.

Podľa Williamsa je možno čínsky postup predzvesťou toho, že Peking už vie, že výsledky sú slabé. Na druhej strane však nevylúčil, že by mohlo ísť o koordinovanú akciu centrálnych bánk.

„Možno mali pocit, že zníženie sadzby v ten istý deň ako ECB bude mať výraznejší vplyv a že tým vyvolajú diskusie o koordinovanom postupe pri zvrátení spomaľujúcej svetovej ekonomiky,“ dodal. „Môže to však byť len dôkazom, že riziká smerom nadol sú vážne.“

Nešlo o koordinovanú akciu

Prezident ECB Mario Draghi odmietol špekulácie, že by šlo o koordinovanú akciu centrálnych bánk, podobne ako po páde Lehman Brothers v roku 2008.

„Pokiaľ ide o koordinácu, nešlo o žiadnu, ktorá by bola nad rámec výmeny názorov o stave hospodárskeho cyklu, stave ekonomiky a stave globálneho dopytu,“ reagoval.

Na otázku, či sú podmienky rovnako zlé ako koncom roka 2008, keď kolaboval svetový finančný systém odpovedal: „Určite nie.“

Teraz sa bude čakať na postup amerického Fed-u, o ktorom sa rozhodne koncom mesiaca. Japonská centrálna banka bude reagovať tento týždeň.

(EurActiv/Reuters)