CETA: Uniknutá deklarácia je podľa kritikov „bezzubá“

CETA

zdroj: TASR

Výkladová deklarácia o Komplexnej hospodárskej a obchodnej zmluve (CETA) unikla na verejnosť.

Päťstranový dokument, ktorý spoločne pripravili zástupcovia Kanady a EÚ, má za úlohu vysvetliť sporné miesta obchodnej zmluvy a upokojiť kritikov pred jej plánovaným podpisom koncom októbra.

Podľa odporcov CETA však deklarácia nič nerieši.

Načo deklarácia?

Na vytvorení spoločnej deklarácie sa dohodli ministri hospodárstva spolu s Európskou komisiou ešte počas neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti 23. septembra v Bratislave.

Vtedy, okrem vyslovenia jasnej politickej podpory, ministri upozornili na kontroverzné oblasti zmluvy, ako napríklad mechanizmus na urovnávanie investičných sporov, verejné služby či environmentálne štandardy.

Deklarácia by mala preto riešiť práve tieto otázky.

Ubezpečenia

Uniknutý dokument sa venuje dohromady jedenástim oblastiam, vrátane verejného obstarávania či regulačnej spolupráce.

Najdlhšia časť je o ochrane investícií.

Okrem opätovného ubezpečenia, že vlády nestratia právo meniť zákony v tejto oblasti, deklarácia tiež upozorňuje, že investičná ochrana sa nevzťahuje na schránkové firmy z tretích krajín. Takéto spoločnosti teda nebudú môcť podávať investičné žaloby.

Kritikom to nestačí

Odporcom zmluvy však deklarácia nestačí. „Tento dokument nemá žiadny právny základ ani podstatu. Ukazuje iba, ako zúfalo sa Komisia snaží získať podporu pre túto toxickú dohodu,“ vyhlásil člen organizácie Global Justice Now Guy Taylor.

Podľa Greenpeace je deklarácia iba marketingový ťah, ktorý nerieši zásadné problémy zmluvy. Uniknutý dokument má podľa organizácie „právnu váhu dovolenkovej brožúry“.

Deklarácia je „bezzubá“ aj podľa prezidenta kanadskej únie Unifor Jerryho Diasa. „Tento spoločný podliezavý list nás na súde neochráni,“ upozornil.

Podpis už v októbri

Objavili sa však aj skupiny, ktoré deklaráciu vítajú. „Je zrejmé, že sa snažia riešiť otázky, ktoré sme doteraz mali,“ povedal predseda kanadskej odborovej organizácie CLC Hassan Yussuf.

„Myslím, že sa v istých smeroch blížime k progresívnej obchodnej zmluve. Posúdiť to však budeme môcť až keď uvidíme finálnu verziu zmluvy,“ doplnil Yussuf.

Členské štáty EÚ by znenie zmluvy mali schváliť už na zasadnutí Rady 18. októbra v Luxemburgu. Podpis CETA sa očakáva na summite EÚ-Kanada 27. októbra.

Zmluva však môže začať platiť až po súhlase Európskeho parlamentu. Ten bude o CETA hlasovať v decembri alebo začiatkom budúceho roka.