CETA: Valónsko naďalej blokuje podpis zmluvy

CETA magnette

Valónsky premiér Paul Magnette, zdroj: Francois Lenoir / Reuters

Komplexnú hospodársku a obchodnú zmluvu (CETA) medzi Európskou úniou a Kanadou podporuje 27 z 28 členských štátov EÚ. Jediná krajina, ktorá zmluvu ešte neschválila, je Belgicko. Podpis blokuje valónska regionálna vláda, ktorú sa nepodarilo presvedčiť ani počas summitu lídrov EÚ v Bruseli.

„Nie sme v pozícii, aby sme zmluvu podpísali,” priznal dnes belgický premiér Charles Michel.

Kanada je sklamaná, lídri EÚ sú znepokojení

„Dosiahli sme pokrok, najmä čo sa týka poľnohospodárskych otázok. Stále však zostáva niekoľko problémov, hlavne v oblasti investičných arbitráží, čo je pre nás politicky nesmierne dôležité,“ vyhlásil v piatok valónsky premiér Paul Magnette.

Sklamanie z postoja Valónska neskrývala kanadská ministerka pre zahraničný obchod Chrystia Freelandová. „Veľmi tvrdo sme pracovali aby sme dosiahli dohodu. Je to premárnená príležitosť,“ povedala po stretnutí s predstaviteľmi belgického regiónu.

„Je pre nás zrejmé, že Európska únia teraz nie je schopná podpísať medzinárodnú dohodu ani s krajinou, ktorá zdieľa európske hodnoty, ako Kanada,” vyhlásila.

Predseda Európskej rady Donald Tusk je zo situácie znepokojený.  V stávke je teraz podľa neho okrem „dobrej dohody“ CETA aj budúcnosť obchodnej politiky Únie a jej reputácia. „Rokovania však pokračujú,“ zdôraznil Tusk.

Valónsko ultimátum odmietlo

Summit EÚ-Kanada, kde mali lídri zmluvu oficiálne podpísať, bol naplánovaný na tento štvrtok 27. októbra. Aby sa summit konal, Belgicko by muselo odobriť znenie CETA ešte dnes.

Takéto „ultimátum“ však Paul Magnette odmietol. „Nie je to v súlade s našimi demokratickými právami,“ povedal pre agentúru Belga.

K zmluve sa dnes Valónsky predstavitelia odmietli vyjadrovať. Jej podpis teda zatiaľ nie je možný, potvrdil popoludní belgický premiér Michel.

V hre je aj zrušenie víz

Pozíciu Valónska cez víkend podporilo niekoľko odborárskych organizácii a enviromentálnych skupín v Európe. V Amsterdame v sobotu proti obchodnej politike EÚ protestovalo 8000 ľudí.

Naopak, za uzavretie zmluvy CETA od piatka lobujú už aj predstavitelia Bulharska a Rumunska.

Obidve krajiny totiž tesne predtým ako Valónsko potvrdilo svoj odmietavý postoj, dosiahli dohodu s Kanadskou stranou o zrušení víz v prípade podpisu zmluvy.