Čína chce pomôcť Grécku a euru

Zdroj: Selva Morales, www.creativecommons.org

Podhodnotený čínsky juan je už predmetom sporu medzi Pekingom a Washingtonom a očakáva sa, že sa tento týždeň bude podobná kritika ozývať aj z radov EÚ. Preto Čína naznačila svoju vôľu s členskými štátmi spolupracovať.

„Jasne som povedal, že Čína podporuje stabilné euro,“ vyhlásil čínsky premiér Wen Ťia-pao počas svojej návštevy Grécka. „Nebudeme znižovať podiel európskych dlhopisov v našom portfóliu zahraničných mien,“ dodal.

Wen v sobotu ponúkol, že Čína nakúpi zatiaľ nešpecifikované množstvo gréckych dlhopisov, hneď ako sa Atény vrátia späť na finančné trhy. Deň na to vyhlásil, že je veľmi spokojný s tým, že sa krajina postupne spamätáva zo svojej dlhovej krízy.

Pripustil však, že Čína musí diverzikovať a preto nakúpila aj španielske dlhopisy. Peking je v súčasnosti veľmi konzervatívny v investíciách na zahraničných finančných trhoch. Čínska vláda čelí doma veľkej kritike za straty, ktoré utŕžila počas svetovej krízy.

Uvoľňovanie menovej politiky?

Peking s obavami hľadel na dlhovú krízu v eurozóne a jej možné dôsledky pre globálnu ekonomiku a čínski predstavitelia tlačili na Európu, aby konala a stabilizovala euro. Na druhej strane odmietajú na medzinárodnom fóre diskutovať o vlastnej menovej politike. Na poslednom summite skupiny krajín G20 zablokovali rokovania o flexibilnejšom kurze juanu.

Šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn v sobotu vyhlásil, že uvoľnenie čínskej meny fixovanej na americký dolár by podporilo jej rast.

Diskusie intenzívnejú, keďže v stredu (6. októbra 2010) prebehne summit EÚ-Čína.  Wen vyzval EÚ, aby uznala Čínu ako trhovú ekonomiku. Vďaka tomuto statusu by bola odolnejšia voči trestom WTO za antidumping.

Čína na oplátku ponúkla posilnenie ochrany duševného vlastníctva a rozšírenie bilaterálneho obchodu. „Čína sa zaväzuje, že zlepší investičné prostredie, zintenzívni ochranu duševného vlastníctva, rozšírili bilaterálny obchod a zlepší technologickú spoluprácu,“ uviedol Wen počas svojho prejavu v gréckom parlamente.

Pripustil však, že napriek rastu, Čína ostáva rozvojovou ekonomikou. „Základnou čínskou realitou je, že obrovská populácia, slabý hospodársky základ a nevyrovnaný rast sa stále radikálne nezmenili,“ dodal.

„HDP na obyvateľa dosahuje len osminu gréckeho a percento populácie žijúcej pod hranicou chudoby dosahuje trojnásobok gréckeho. Čína je aj naďalej rozvojovou krajinou.“

Spolu s gréckym premiérom Jorgosom Papandreouom sa zhodli, že svet potrebuje koordinované hospodárske politiky, aby mala svetová obnova pevné základy.

„Svetová hospodárska obnova je cesta s mnohými zákrutami a dosiahnutie jej konca si vyžaduje spoločnú snahu,“ uviedol Wen v nedeľu. K juanu sa už nevyjadril. V sobotu ešte vyslovil vôľu spolupracovať s EÚ pri riešení finančnej krízy a reformovaní medzinárodného finančného systému.

Podľa jeho slov je Grécko na správnej ceste prekonať dlhovú krízu, ktorá destabilizovala euro a Čína chce s krajinou zmietajúcou sa v najhoršej recesii za uplynulé dekády intenzívne spolupracovať.

„Grécko je najlepším priateľom Číny v EÚ,“ vyhlásil Wen počas stretnutia s gréckym opozičným lídrom Antonisom Samarasom. Do roku 2015 by sa mal vývoz olivového oleja z Grécka do Číny zdvojnásobiť a dosiahnuť hodnotu 8 miliárd eur ročne.

„Pred pár mesiacmi sme podpísali dohodu, že kúpime 290 ton gréckeho olivového oleja,“ uviedol Wen. „Včera večer, som prvýkrát vo svojom živote namočil kúsok chleba do olivového oleja. A chutil veľmi dobre.“

(EurActiv/Reuters)