Čína: Dlhovú krízu v eurozóne treba riešiť, nielen o tom hovoriť

Zdroj: vladimix, www.creativecommons.org

Čína už do eura investovala približne 2,65 bilióna USD a vyhlásila, že síce podporuje kroky, ktoré doteraz urobili európski politici v snahe vyriešiť dlhové problémy v regióne, no uvítali by, ak by prijali aj opatrenia s väčším efektom.

„Sme veľmi znepokojení tým, či sa európska dlhová kríza dá dostať pod kontrolu,“ vyhlásil čínsky minister obchodu Chen Deming. „Chceme vidieť, či je EÚ schopná kontrolovať riziká spojené so suverénnymi dlhmi a či konsenzus možno premietnuť do skutočných krokov, ktoré by Európe pomohli čo najskôr prekonať finančnú krízu a bez väčších škôd,“ dodal.

V snahe o ochranu svojich investícii, Čína opakovane jednotnej mene vyjadrila podporu. Premiér Wen Ťia-pao v októbri prisľúbil, že keď sa Grécko opäť vráti na trhy, chce skúpiť jeho dlhopisy a tak mu preukázať podporu aj napriek tomu, že  stiahlo eurozónu do krízy.

Vicepremiér Wang Čchi-šan v utorok uviedol, že Peking pomáha zmierňovať problémy Európy a dúfa, že krízu čoskoro vyrieši. „Čína podporuje súbor opatrení, ktoré prijali EÚ a MMF na stabilizáciu finančných trhov a Čína urobila konkrétne kroky na pomoc niektorým európskym krajinám pri riešení ich krízy suverénnych dlhov,“ vyhlásil pri otváraní obchodného dialógu EÚ-Čína.

„EÚ prijala aktívne opatrenia na riešenie dlhovej krízy a my dúfame, že v krátkom čase prinesú želané výsledky,“ dodal. Zároveň poznamenal, že Čína bude pokračovať v prudentnej menovej a aktívnej fiškálnej politike, aby si ako druhá najväčšia ekonomika sveta zaistila rast solídnou a udržateľnou mierou.

Trhová ekonomika

Každoročné obchodné rokovania medzi Čínou a Európskou úniou sú vždy šancou, aby obe ekonomiky hľadali kompromisy vo viacerých otázkach, v ktorých sa v uplynulom období nezhodli. Číne sa napríklad nepáči silnejúci protekcionizmus v Európe a clá. Minister Chen uviedol, že Peking dúfa, že EÚ čo najskôr Čínu uzná ako trhovú ekonomiku.

Ak by dostala taký status, nebola by už natoľko vystavená antidumpingovým clám podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Okrem toho podľa Wanga Čína dúfa, že Európa zruší svoje obmedzenia na dovoz čínskeho hi-tech tovaru.

Európa na výmenu vyzvala Peking, aby aj naďalej nechal svoje trhy otvorené pre firmy z EÚ. „Čína priniesla európskym spotrebiteľom širokú paletu tovarov za prijateľnú cenu. Ide o benefit pre obe strany. Avšak teraz je dôležité pre obe ekonomiky, aby Čína mala otvorené a prívetivé podnikateľské prostredie,“ vyhlásil podpredseda Európskej komisie, komisár pre hospodársku súťaž, Joaquín Almunia.

(EurActiv/Reuters)