Čínska byrokracia stojí EÚ €21 miliárd

Europoslanci minulý týždeň (5. februára) hlasovali o správe, ktorá vyzýva Čínu, aby odstránila netarifné obchodné bariéry, ktoré európske firmy stoja približne €21 miliárd ročne. Prehnaná byrokracia, podhodnotená mena, dotovanie domáceho priemyslu a nedostatky v presadzovaní práva na intelektuálne vlastníctvo podľa správy prekážajú európskych firmám naplno vstúpiť na čínsky trh.

Corien Wortmann-Kool (EĽS-ED), ktorá je parlamentnou spravodajkyňou ohľadom tejto problematiky a tiež podpredsedníčkou výboru pre medzinárodný obchod, povedala, že podnikanie v Číne je zložité pre firmy z EÚ, no čínske firmy majú prístup dokonca aj na európsky trh verejného obstarávania.

„Čína je veľmi kreatívna vo vymýšľaní netarifných bariér. Pre európske firmy je prakticky nemožné, aby mali dosah na čínsky trh verejného obstarávania, napriek tomu, že európsky trh tohto typu, ktorý má hodnotu €1,900 miliárd, je pre čínske firmy doširoka otvorený,“ povedala Worthmann-Koolová.

Okrem toho, že správa vyzýva k väčšej rovnocennosti a tiež k podpore malých a stredných podnikov, zvýrazňuje aj iné obchodné problémy medzi EÚ a Čínou, vrátane falšovania a nedodržiavania štandárd kvality a bezpečnosti.

Parlament podporil Wortmann-Koolovej návrh, aby sa vytvorila pozícia popredsedu Komisie zodpovedného za obchodné a ekonomické vzťahy medzi EÚ a Čínou v rámci snahy o otvorenie vyjednávaní na vysokej úrovni.

Čína sa vyvinula ako druhý najväčší obchodný partner Európy. V roku 2007 čínsky export do EÚ (v hodnote €231 miliárd) vzrástol o 18,7 %. Obchodný deficit medzi EÚ a Čínou je však v súčasnosti okolo €160 miliárd a ďalej rastie. Ľudské práva, environmentálna problematika a sociálne otázky sú tiež súčasťou správy, ktorú prijala veľká väčšina poslancov EP.