Cioloş: Geneticky modifikované potraviny nespĺňajú požiadavky na kvalitu a rozmanitosť

Kukurica ako GMO?

rozhovore pre rumunský denník Adevĕrul, komisár Cioloş kritizoval geneticky modifikované potravinové produkty, ktoré podľa neho nespĺňajú požiadavky na kvalitu a rozmanitosť, ktoré by on sám ako spotrebiteľ vyhľadával.

Zdôraznil však, že ide o jeho osobný názor a že geneticky modifikované organizmy (GMO) má v Európskej komisii na starosti komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa John Dalli.

Podľa Cioloşa by európske poľnohospodárstvo nemalo byť založené na lacných produktoch, pretože tým riskuje stratu dôvery spotrebiteľov. Politika EÚ týkajúca sa geneticky modifikovaných plodín by teda nemala mať vplyv na pozitívny postoj európskych a svetových spotrebiteľov k potravinám vyprodukovaným v EÚ.

Komisár GMO nepovažuje za všeliek pre EÚ. Z jeho pohľadu by blok mal skôr vsadiť na pestrosť a kvalitu miestnych produktov, na čo by sa mal zamerať aj poľnohospodársky výskum.

Farmári podľa neho majú právo si vybrať, čo chcú pestovať, to platí aj pre GMO, zdôraznil však, že poľnohospodárom, ktorí sa rozhodnú pre tradičné plodiny, by ich voľba nemala byť na škodu.

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie minulý mesiac schválil návrh Európskej komisie, aby sa členské štáty mohli slobodne rozhodnúť o tom, či na svojom území povolia pestovanie geneticky modifikovaných plodín. Mnohé krajiny sú proti, pretože GMO sa môžu zmiešať s tradičnými a organickými plodinami, ktoré sa potom len ťažko dajú predávať ako tovar bez obsahu GMO.

Cioloş v rozhovore tiež potvrdil, že USA tlačia na EÚ, aby ku genetickému inžinierstvu pristupovala rovnako otvorene, tak ako na druhej strane Atlantiku či vo zvyšku sveta. A to aj napriek rozpačitému postoju spotrebiteľov voči geneticky modifikovaným potravinám.